1 Mayıs Festivali’nin ikinci gününde Grup Munzur coşkusu

2 Eylül 1 Mayıs Mahallesi kuruluş festivalinin ikinci günüde coşkulu bir şekilde geçti. Festivalin ikinci gününde sahne alan Grup Munzur seslendirdiği kavga ezgileri ile coşkuyu doruğa çıkardı

HABER MERKEZİ(10.09.2017)- Geleneksel olarak düzenlenen 2 Eylül 1 Mayıs mahallesi kuruluş festivali coşkulu bir şekilde devam ediyor. Festivalin ikinci günüde gerçekleştirilen paneller, söyleşiler ve konserlerle coşkulu bir biçimde sürdü. Festivalin ikinci günü Cem evinde verilen yemek ve 2 Eylül yürüyüşü ile başladı. Yapılan 2 Eylül yürüyüşünde ‘’ 40.yılında şehitlerimizi anıyor, mücadeleyi büyütüyoruz’’ yazılı pankart taşındı.

Yapılan yürüyüşün ardından festival Deniz Gezmiş Parkında yapılan etkinliklerle devam etti. İkinci günün ilk etkinliği ‘’ 40.yılında 1 Mayıs mahallesi’’ başlıklı forum oldu. Mahallenin kuruluşunda yer alan İsmail Aslan, Erol Bektaş ve Sabri Koçyiğit’in konuşmacı oldukları forumda konuşmacılar mahallenin kuruluş süreci ve örülen tarihi direnişi anlattılar.

Forumun ardından Dersim/Ovacık belediye başkanı M.Fatih Maçoğlu ve HDP Siirt milletvekili Besime Konca birer konuşma yaptılar.Festival programı Onur Kaya, Onur Bal ve Koçgirili Metin tarafından seslendirilen ezgilerle devam etti.

Polis’ten provokasyon girişimi ve tahammülsüzlük!

Festival programı devam ederken, festival alanına asılan ve üzerinde Dersim’de ölümsüzleşen 5 MKP/HKO gerillasının resminin olduğu ‘’Komünizm savaşçıları ölümsüzdür’’ pankartına müdahale etmek isteyen özel harekât polisleri ile kitle arasında gerginlik yaşandı. Festival alanına giren ve çevreyi akreplerle ablukaya alan özel harekat polisleri pankartın indirilmesini aksi takdirde festivale müdahale edileceğini belirttiler. Durumu değerlendiren festival tertip komitesi özel harekât polislerinin provokasyonuna zemin sunmamak ve kitlenin güvenliğini dikkate alarak pankartı indirdi.

Grup Munzur coşkusuyla Festivale damgasını vurdu

Festivalin ikinci gününde son olarak sahneye çıkan Grup Munzur seslendirdiği kavga ezgileriyle kitleye coşkulu anlar yaşattı. Alkış, slogan ve havai fişek gösterisi arasında sahneye çıkan Grup Munzur seslendiği kavga ezgileri ve yaptığı konuşmalarla festivaldeki coşkuyu doruğa çıkardı. Grup Munzur ezgilerini halkla birlikte güçlü bir koro halinde seslendirdi. Grup Munzur’un coşkusuna kitle alkış, slogan ve zılgıtlarla eşlik etti.

Festivalin ikinci günüde Grup Munzur konserinin ardından coşkulu bir şekilde sona erdi. Festival bugünde yapılacak olan söyleşiler ve akşam gerçekleştirilecek olan konserlerle devam erecek.

 

 

 

 

 

Önceki İçerik1 Mayıs Festivali’nin ikinci günüde coşkulu geçti
Sonraki İçerikSMF: 12 Eylül, AKP ile Devam Ediyor!