1 Mayıs Mahallesi Festivali’nde Grup Munzur coşkusu

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da destekleyicisi olduğu 12. Geleneksel 1 Mayıs Mahallesi Festivali programının birinci gününde Grup Munzur, Kaldırım Müzik Topluluğu, Brindar Keko, Abdal-Haluk Tolga İlhan Tiyatro ve Mayıs sahne aldı

İSTANBUL (06.09.2014)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da destekleyicisi olduğu 1 Mayıs Mahallesi Festival Komitesi’nin düzenlediği festivalin programında ilk olarak kadın forumu gerçekleştirildi. “Toplumsal Cinsiyet ve Kadına Yönelik Şiddet” başlığıyla yürütülen tartışmalar oldukça verimli geçti.

Kadın forumunda yapılan sunumlarda erkeğe, erk olma rolünü veren sistemin, tüm kurumlarıyla şiddeti ve köleliği ürettiğini kaydederek kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin bu sistemin bir sonucu olduğu vurgulandı.  Yapılan konuşmalarda kadınlar örgütlü mücadeleye vurgu yaparak kadınların kendisini alanlarda var etmesi gerektiğini belirtti.

Kadın forumunun ardından sahnede yapılan açılış konuşmasında “Yıkımlara yozlaşmaya karşı 2 Eylül ruhuyla mücadeleyi büyütüyoruz” denilerek devrim ve komünizm şehitleri anısına1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

‘Yozlaşmaya karşı mücadeleyi büyüteceğiz’

Tiyatro Mayıs grubu “Rantsal Dönüşüm” adlı tiyatro oyununu oynadı. Mayıs Tiyatro üyesi yaptığı konuşmada, 1 Mayıs Mahallesi’nde yozlaşmaya karşı kültürel faaliyetlerini arttırmak için tiyatro grubunu kurduklarını belirtti.

Daha sonra 2 Eylül Şehitleri Aileleri adına Ataşehir PSAKD Başkanı Metin Aslan konuşma yaptı. Aslan konuşmasında, 2 Eylül Direnişi’nin ruhunu Gezi’yle devam ettiğini ve Rojava direnişiyle devam edeceğini belirtilerek, 2 Eylül ruhuyla bütün ezilenlerin yanında yer aldıklarını ifade etti.

Kaldırım Müzik Topluğu Ermenice, Kürtçe, Arapça ve Türkçe türküleri söyledi. Daha sonra Grup Munzur sahne alarak devrim türkülerini söyledi. Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üye ve taraftarları, DHF standının önünde kortej oluşturarak ellerinde “İbrahim Kaypakkaya’yı Savunmak Onurdur” dövizleriyle konser alanına sloganlarla yürüdü. Kitle sık sık “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Mercan’da bir ses 17’ler ölmez” sloganlarını attı.

Grup Munzur’un ardından Brindar Keko ve Haluk Tolga İlhan sahne alarak türkülerini söyledi.

 

 

Önceki İçerikHacettepe Üniversitesi’nde fişleme
Sonraki İçerikİki kolu olmayan hasta tutsak Ergin Aktaş tahliye edilmiyor