3 MKP/HKO gerillası memleketlerine uğurlandı

29 Ekim 1994’te şehit düşen 3 MKP/HKO gerillasının cenazesi Alibeyköy Cemevi’nde yapılan tören sonrasında defnedilmek üzere memleketlerine gönderildi

HABER MERKEZİ (29.08.2013)-Yeni Demokrasi Aile Birliği (YDAB) tarafından düzenlenen tören saat 12.00’de Alibeyköy Cemevi’nde saygı duruşuyla başladı. Cenaze töreninde “Halk Savaşçıları Ölümsüzdür” pankartı açıldı. 1994 yılında şehit düşen Mehmet Doğanoğlu (Pir Ahmet), Daimi Kişin (Piro Şiar) ile Nihat Aydın (Taylan) için yapılan törende Yeni demokrasi Aile Birliği (YDAB) adına yapılan açıklamda ; “29 Ekim 1994 tarihinde Dersim’in Ovacık ilçesi Ziyaret Köyü vadisi mevkiine Erzincan tarafından avlanmak için gelen korucularla karşılaşan gerilla birliği, kendilerini fark eden (ilk başta avlanmak için gelen köylüler zannettikleri) korucuları uyarmak için korucuların bulunduğu alana hareket eder. Gerillaları fark eden koruyucular alandan kaçmaya çalışır.   Diğer korucular kaçarken bir tanesi gerillaya fark ettirmeden kayalıkta saklanır. Saklandığı yere doğru giden gerillalar kayalıkta mevzilenen bu korucu tarafından Mavzer silahıyla vurulur. Keskin nişancı olan korucu saklandığı yerden gerillalara görüntü vermeyerek mavzerle belli bir mesafeden kendisine doğru gelen Mehmet Doğanoğlu (Pir Ahmet), Daimi Kişin (Piro-Şiar) ile Nihat Aydın (Taylan)’nı vurur. Çatışma seslerini duyan ana birlik bölgeye gelerek kayalıkta gizlenen korucuyu saklandığı yerde etkisiz hale getirir.” ifadelerine yer verildi.

Kitle cenazeleri omuzlarında taşırken sık sık “Halk savaşçıları öldümsüzdür”, “Yaşasın Partimiz Maoist komünist partisi” sloganları atıldı.

Mehmet Doğanoğlu (Pir Ahmet) ve Nihat Aydın (Taylan) Dersim Düzpelit Köyüne gönderilirken, Daimi Kişin (Piro Şiar) Bingöl’ün Gözeler köyüne gönderildi.

 

Önceki İçerik1 yılda 100 bin cinsel saldırı
Sonraki İçerikSuriye kazanı kaynıyor