Adalet Bakanlığı’na yürüyüşe saldırı-Foto haber (Yenilendi)


DHF’nin de bileşeni olduğu Tecride Karşı Mücadele Platformu(TKMP)’nun çağrısıyla hasta tutsakların serbest bırakılması için mecliste İnsan Hakları Komisyonuyla görüşmek ve Adalet Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen kitleye polis saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi yaralanırken 2 DHF’linin de aralarında bulunduğu 5 kişi darp edilerek gözaltına alındı  

ANKARA (11.02.2014)- Bilindiği gibi kalbinin yüzde 70’i çalışmayan Abdullah Kalay gibi yüzlerce hasta tutsak devletin devrimci hasta tutsaklara ideolojik yaklaşımı sonucu hapishanelerde tutularak katledilmek isteniyor.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da bileşeni olduğu Tecride Karşı Mücadele Platformu (TKMP)’nun yaptığı çağrıyla bugün çeşitli illerden Ankara’ya gelen kitle hasta tutsakların serbest bırakılması için meclis İnsan Hakları Komisyonu’yla görüşmek ve Adalet Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yapmak istedi. Ancak Yüksel Caddesi’nde toplanarak sloganlar eşliğinde Adalet Bakanlığına yürümek isteyen kitlenin önüne barikat kuran polis kalkanlarla ve biber gazıyla kitleye saldırarak yürüyüşü engelledi.

2 DHF’linin de aralarına olduğu 5 kişi gözaltına alındı

Adalet Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmanın yasak olduğunu iddia eden polise tutsak aileleri her hafta burada basın açıklaması yaptıklarını söyleyerek cevap verdiler. Polis saldırısı sonrasında tekrar toparlanan kitle geri adım atmayarak tekrar polis barikatına yüklendi. Bu esnada kitleye biber gazı ve plastik mermilerle daha sert bir şekilde saldıran polis çok sayıda kişiyi yaralayarak aralarında 2 DHF’linin de bulunduğu  5 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan birinin kafasının polis tarafından kaldırıma vurulduğu belirtiliyor. 

Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep eden kitle Yüksel Caddesi’nde polis barikatı önünde oturma eylemi yapıyor. Adalet Bakanlığına yürümekte kararlı olduklarını ifade eden TKMP bileşenleri ve hasta tutsakların yakınları “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Katil polis hesap verecek”, ”İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla bekleyişini sürdürüyor. Polis tarafından gözaltına alınan 5 kişi bir süre sonra serbest bırakıldı. 5 kişiye gözaltı sırasında kullanma tarihi geçmiş portakal gazı sıkıldığı öğrenildi.  Adalet Bakanlığı’ndan dönen heyet TKMP adına bir basın açıklaması yapılarak şunları söyledi: “F tipi hapishanelerde uygulanan tecrit politikası devletin yok etme politikasıdır. Her türlü keyfi uygulamayı yaptıkları, insanları tek başına ölüme terk ettikleri bir politikadır… Onur kırıcı uygulamaları kabul etmeyen devrimci tutsakların infazlarını yakma, fazladan hapis yatırmaktadırlar. Deniz Bakır, Sezgin Engin ve birçok tutsak fazladan hapis yatırılıyor… Tek başına hücrelere atmaları yetmiyormuş gibi, hapishanelerin havalandırmalarına takılan kameralara karşı çıkan tutsaklara, görüş yasağı, telefon yasakları getirilerek, tecrit daha da ağır hale getiriliyor.” 

Önceki İçerik‘Devrimci-Halkçı Yerel Yönetimler için bu davet bizim’
Sonraki İçerikAlmanya’da MKP 3.Kongresi’nin tanıtım konferansları düzenlendi