‘Adalet milyon dolarları olanlar için var’

Gezi Ayaklanması sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın davası bugün Kartal Adliyesinde görüldü. Sanıkların katılmadığı duruşma 21 Mayıs’a ertelendi

HABER MERKEZİ(05.02.2014) – Gezi Ayaklanması sırasında Ataşehir’de yapılan yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ikinci duruşması, Kartal Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davaya destek için gelen yüzlerce kişi adliye önünde toplanarak, “Katil polis hesap verecek”, “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganları attı. Gezi Ayaklanması’nda çocuklarını kaybeden aileler ile Berkin Elvan’ın babası da Ayvalıtaş ailesine destek olmak için duruşmaya katıldı.   

Polis adliye önünde toplanan kitleye saldırdı

Duruşmaya Mehmet Ayvalıtaş’ın anneannesi Neslihan Karaköz torunun fotoğrafı ile girip “bunun hesabını kim verecek” diye bağırdı. Babası Ali Ayvalıtaş ise “ Yine bizimle dalga geçecekler.  Adalet dolarları olanlar için var. Bize yine adalet çıkmayacak” dedi.

Duruşmanın devam ettiği sırada adliye önünde toplanan ve slogan atan kitleye polis ses bombası ve biber gazları ile saldırdı. Sanıklar güvenlik iddiası ile duruşma salonuna alınmazken söz alan Ayvalıtaş ailesinin avukatları, dışarıda polisin gaz bombalı saldırısı olduğunu belirterek, mahkeme heyetinin talimat vererek polis saldırısını durdurmasını istedi. Avukatlar talepleri sıralarken, mahkeme heyeti avukatları dinlemeden bütün talepleri reddettiğini bildirdi. Mahkeme heyeti, polisin saldırısının “sukuneti sağlamak için” olduğunu iddia ederek, yargılama yapılmayacağını söyledi.

Mahkemenin verdiği karar metnine göre, sanık Cengiz Aktaş’ın mahkemeye zorla getirilmesine karar verildi ve duruşma 21 Mayıs tarihine ertelendi.  

Önceki İçerikTHY’den atılan işçiler geri dönüyor
Sonraki İçerikİnternete sansürün önü açıldı