ADGH 10. Eğitim Kampı’nı gerçekleştirdi

Avrupa Demokratik Gençlik Hareketi, merkezi eğitim çalışmaları kapsamında yılda iki defa olmak üzere, her yıl düzenli olarak organize ettiği eğitim kamplarının 10’uncusunu, Almanya, Fransa ve İsviçre’den gençlerin katılımıyla 25-28 Aralık tarihleri arasında Almanya’nın Allgäü bölgesinde gerçekleştirdi

ALMANYA (29.12.2015) – Avrupa Demokratik Gençlik Hareketi (ADGH) 10’uncusunu düzenlediği eğitim kampını 25-28 Aralık tarihleri arasında tamamladı.

Eğitim kampında, genel olarak dünyada, özelde Ortadoğu’da, Türkiye/Kuzey Kürdistan ve Avrupa coğrafyalarında güncelde yaşanan ekonomik, siyasal ve toplumsal gelişmeler, insanlık tarihinin gelişimi, sınıflı toplum gerçekliğinin tarihsel arka planı çerçevesinde günceldeki durumu, emperyalist-kapitalist sistemin güncel sömürü politikaları ve sonuçları, ezilenler cephesinden farklı mücadele dinamikleri ve durumları, kadın ve çevre sorunu gibi konuların ele alındığı sunum ve tartışmalar üzerine, alternatif sosyalist sistem ve toplumun nasıllığı ve sorunları etrafında tartışmalar yürütüldü. Tarihten günümüze farklı tarihsel süreçlerde kadının ve örgütsel mücadelesinin durumu ve kapitalist sistemin kar hırsı sonucu doğa üzerinde yarattığı tahribatların detayları da 1. gün tartışmalarında özel olarak işlenen konulardan oldu.

İkinci gün yapılan sunum ve sürdürülen tartışmalarda, Avrupa coğrafyasında gençliğe yönelik yürütülen politikalar, bunların farklı gençlik kesimleri üzerindeki etkileri, özel olarak Fransa ve Almanya’da gençliğin yaşadığı ekonomik, akademik, sosyal-kültürel sorun ve çelişkilerin detayları etrafında, işçi-işsiz, öğrenci, göçmen vb. ezilen gençlik kesimlerinin toplumsal ve sınıfsal gelişmelerden nasıl etkilendiği, çözüm mücadelesindeki rolleri çerçevesinde sunumlar ve tartışmalar gerçekleştirildi. Tartışmalar neticesinde, Avrupa’da politik gençlik mücadelesinin önemi ve ilerleme dinamikleri çerçevesinde, bu mücadelenin örgütsel anlamda pratik ayaklarını güçlendirmeye dönük planlamalar, somut fikir ve öneriler ortaya kondu.

Kültürel ve sanatsal atölye çalışmalarının da olduğu kampta, tiyatro ve müziğin yanı sıra, özellikle günümüz dünyasında, grafik-görsel tasarım alanının politik çalışmalardaki önemi ve nasıl kullanılacağı konusunda özel bir sunum gerçekleştirildi.

 

Önceki İçerikRoboski’de katledilen 34 kişi anıldı
Sonraki İçerikDemirtaş: Linçin başını Cumhurbaşkanı ve Başbakan çekiyor