ADKH: 10.Kurultayımızda birleşelim, mücadele edelim!

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi(ADKH), bir açıklama yaparak başta kadınlar olmak üzere tüm kitleleri yapacağı 10.Kurultayında birleşmeye ve mücadele etmeye çağırdı, ‘’Ekim Devriminin 100.Yılında kadın mücadelesinin özgünlüğü ve zorunluluğu, ya sosyalizm ya barbarlık’’ şiarıyla yapılan açıklamayı öneminden dolayı olduğu gibi yayınlıyoruz

HABER MERKEZİ(01.06.2017)- ‘’10 yıl önce “Baskının ve zulmün olduğu her yerde isyan da vardır ve meşrudur” sözleriyle yola çıkan ADKH;  “Gök kubbenin yarısı olan kadınlar dünyayı istiyor” perspektifi ile, kadın mücadelesini ilerleterek günümüze geldi.

Sosyalizm ve kadın mücadelesinin ışığında; 10.yılımızda, kadın mücadelesinin dünü, bugünü ve yarınını tartışmak istediğimiz bu kurultayımızda, sınıf bilinçli cins mücadelesiyle örgütlenerek özgürleşme anlayışını sizlerle buluşturmak istiyoruz.

Emperyalist-Kapitalist sömürü ağının tüm coğrafyalardaki yıkım ve zulüm politikalarının devam ettiği günümüzde, karanlığa ve geriye karşı aydınlığı ve ileriyi temsil eden sosyalizme sarılmak, tüm ezilen sınıf-ulus-inanç ve cinsler için daha da önemli hale gelmiştir. Sınıfsız-sınırsız topluma gidecek olan yolumuzun ilk durağı olan sosyalizmi, yüz elli yıllık tarihinden dersler çıkararak bilince çıkarmak ve o bayrağı daha yukarılara çıkarmak, biz ezilen kadınların kurtuluşu için bir elzemdir. Kadınlar olarak; Paris Komünarlarından Ekim Devrimine ve günümüze kadar olan sosyalist deneyimler- sosyalizm ve kadın gibi konuları tartışıp daha da ileriye yükseltmek zorundayız.

ADKH kurucu yoldaşlarımızdan Berna Saygılı şahsında 17’lerin dağ patikalarına bıraktıkları o yalın ve bilge duruşlardan öğrenerek devam ettiriyoruz kadın mücadelemizi. 17 Haziran vesilesi ile daha da anlam bulan kurultayımız, tam da bu karanlık süreçte 17’lerin tükenmeyen kavga ısrarlarına sarılma zorunluluğundandır. Rosa’dan günümüze tarihi yazanlar, sözünü eyleme aktaran kadınlar oldular hep.

Haziran ayı vesilesi ile; Türkiye-K.Kürdistan 1971 devrimci çıkışına zemin hazırlayan, egemenlere karşı direnişe sarılan işçi sınıfının 1970 Haziran işçi mücadelesini bir kez daha selamlıyoruz. Ve onlarca yıl sonra 201’ te yine Haziran ayında, mavi düşleri uğruna sokakları kuşatan, barikatlarda umudun ateşini tutuşturan, bir kez daha “Başka bir dünya mümkün” diyen Gezi Ayaklanmasını da anımsayarak, Gezi’nin ruhunu, Sur ve Cizre’nin kararlılığını tüm Ortadoğu coğrafyasına taşıyan kızıl fularlı güzel gülüşlü yoldaşımız Ayşe Deniz Karacagil’in bıraktığı yerden devam ediyoruz.

Kadın mücadelesinin mütevazı ve kararlı bir ayağı olan ADKH’yı daha da büyütmek, Avrupa başta olmak üzere tüm coğrafyalardaki kadın mücadelesini yükseltmek için, 17-18 Haziran 2017’de Almanya Köln’de yapacağımız 10.Kurultayımıza tüm yoldaş ve dostlarımızı davet ediyoruz’’.

Yaşasın Kadınların Birleşik Mücadelesi!
Rosa’dan Berna’ya , Berna’dan Deniz’e Sürüyor Bu Kavga
                                   

Önceki İçerikReferandum ve sonrası siyasal gelişmeler üzerine!
Sonraki İçerikMKP Temsilcisi: Birleşik devrimci savaşta ısrar etmeliyiz