ADKH’den ‘Emperyalist savaşlar ve kadın’ konulu söyleşi

ADKH, İsviçre Zürich Kantonu’nda Winterthur 11 Ocak’ta Alevi Derneği’nde tarihinde “Savaş ve Kadın” konulu söyleşi gerçekleştirdi

ZÜRİH(16.01.2015)- Söyleşinin ilk bölümünde ADKH’nin amaçları, çalışmalarının tanıtımı yapıldı. ADKH adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kadının toplumsal sistem içerisinde her alanda ikinci cins konumuna karşı mücadele yürütür, kadın kapitalizme ve emperyalizme karşı çıkar.” ADKH’nin dönemsel olarak ele aldığı şiddet ve cinsel sömürüye karşı kampanyaların dile getirildiği söyleşide, ADKH’nin hazırlamış olduğu “Emperyalist Savaşlar ve Kadın” konulu sine vizyon gösterimi yapıldı. ADKH bu çalışmayı, Kobanê’de direnen kadınlar, Ocak ayı içerisinde katledilen Lenin, Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, 19 Ocak’ta katledilen Hrant Dink, Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez şahsında dünyayı güzelleştirmek uğruna yaşamlarını yitirenlere atfettiğini vurguladı.

Ardından savaşların güncel olarak yaşamın bir gerçekliği olduğu, savaşların kaynağı, emperyalistlerin Ortadoğu’daki emellerinin yanı sıra Suriye-Irak savaşında IŞİD’in esir aldığı Ezidî kadınlara ve IŞİD karanlığına karşı mücadeleyi büyüten YPJ’li kadınlara değinildi.

Söyleşide IŞİD karanlığının kadını cinsel meta olarak görmesi, Ezidî kadınları esir olarak pazarlamasına dikkat çekildi. En ilkelinden en modern zamanlara kadar tüm savaşların ortak özelliğinin kadınların topraklar gibi ganimet olarak görülmesi dile getirilerek savaşların hem sınıfsal hem de ataerkil  yönüne değinildi. Kadına yönelik cinsel şiddet IŞİD’in kaçırdığı kadınlara dair çıkardığı “kullanma kılavuzu(!)” maddeleriyle tartışıldı. Söyleşide, “Kadının kendisine biçilen rolü, onu meta olarak gören anlayışa karşı verdiği en güzel yanıt Kobanê’de, Rojava’da mücadelenin öncüsü olmasıdır” denildi.

Savaşsız bir dünya mümkün mü?

ADKH’nin gerçekleştirdiği söyleşide katılımcılara “Savaşsız bir dünya mümkün mü, hangi toplumsal sistemde ve bunun gerçekleştirmenin araçları nelerdir?” soruları yöneltilerek tartışmalar yürütüldü. Söyleşi bölümünde heyet olarak Kobanê sınırına giden, ADHK temsilcisi, Suruç’taki gözlemlerini aktardı.Telefon bağlantısı üzerinden Kobanê’de cephe savaşında hayatını kaybeden kadın gerillanın kardeşi görüşlerini dile getirdi. Kız kardeşinin sadece kendi yaşamı ya da o bölge için değil evrensel olarak kadına yönelik tüm bu geri anlayışlara karşı çıkmak için Kobanê direnişine katıldığını, cephede yaralandığını ve yine yoldaşlarını kurtarmak için çatışmaya devam edip ölümsüzleştiğini anlattı.

Söyleşinin sonuç bölümünde ise savaşsız dünyanın mücadelesini yürütmenin yanı sıra, bu anlamda savaş ve barış kavramlarını ne kadar iç içe olduğuna dikkat çekildi. “Kobanê güncel olarak bunun somut örneğidir. Kadın ise o bölgede, onu biçimlendirmeye çalışan toplumsal rolleri alaşağı etmiştir. ADKH olarak bu mücadeleyi destekliyor ve sahipleniyoruz” denilerek söyleşi sonlandırıldı.

     

 

 

Önceki İçerikBirleşik Metal-İş greve gidiyor
Sonraki İçerikAnkara’da Hrant Dink anmasına çağrı