Ahmet Atakan için ülke genelinde sokak sokak direniş

Ahmet Atakan’ın Hatay’da polisin attığı gaz bombasıyla başından yaralanarak hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde alanlara çıkan halka, çok sayıda il ve ilçede polis saldırıları gerçekleştirildi. Hatay, İzmir, Ankara, Mersin başta olmak üzere çok sayıda ilde polis saldırılarına karşı direniş devam etti. Çatışmalarda çok sayıda kişi yaralanarak hastanelere kaldırıldı

HABER MERKEZİ (11.09.2013)-

ANKARA:

Ahmet Atakan için saat 20.00’de Kızılay Meydanı’nda, Mamak Tuzluçayır Meydanı’nda, Dikmen Kavşağı’nda, Batıkent Kent Meydanı’nda, Keçiören Danişment’te, 100. Yıl Migros önünde, Seyranbağları Özgürlük Parkı’nda ve Eryaman 3. Etap’ta halk bir araya gelerek çeşitli kollardan Güvenpark’a yürüme kararı aldı.

Güvenpark’ta bir araya gelen yüzlerce kişi, Atakan’ı katleden polise ve AKP’ye tepkilerini dile getiren sloganlar attı. Batıkent Halk Meclisleri, Metro durağında buluşarak Güvenpark’a geldi.

Ankara’nın dört bir yanında akın akın Güvenpark’a gelen kitlenin sayısı 3 bini aştı. 100. Yıl Mahallesi’nde kitle Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçti.   

Polis helikopterinin havada dolaşarak eylemcilerle ilgili bilgilere polise verdiği gözlenirken, Tuzluçayır Meydanı’nda yaşanan elektrik kesintisine karşın halk toplanmaya devam etti. Tuzluçayır’dan Kızılay’a doğru yürüyüş başladı.

Ankara halkı direnişi büyütme kararlılığıyla yürüdü

Başbakanlık önünde polis barikatlarının yoğunluğunun yanı sıra, Başbakanlık ve Meclis önünde askeri yığınak yapılması dikkat çekti.

Seyranbağları halkı Özgürlük Parkı’nda bir araya gelerek “Ahmet Atakan ölümsüzdür” pankartıyla Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Çarşı Grubu da “Ölmek de güzeldir anne ölmek özgürlük için” pankartıyla Güvenpark’a geldi. Güvenpark’ta bulunan halk Gündoğdu Marşı’nı söyledi.

İlker halkı da Ziraat Kavşağı’nda bir araya geldi. Kızılay Dolmuş Durakları da polis tarafından kapatıldı. Keçiören halkı da Danişment Meydanı’nda toplanarak Ahmet Atakan için saygı duruşunda bulundu. Polis saat 21.00’de kitleye dağılın anonsu yaptı. Bu anonsa kitle polisi yuhalayarak karşılık verdi. Kızılay Meydanı’na giren çevik kuvvet polisleri, meydandaki kitleye saldırdı. Ziya Gökalp Caddesi ile Karanfil Sokak ve Selanik Caddesi girişine de polis yoğun gazlı saldırıya başladı. TOMA’lar ve akrepler Kızılay’daki saldırısına başladı. Selanik Caddesi’nden sonra Yüksel Caddesi’ne de gaz bombası yağdıran polis, kafelere bile gaz bombaları attı. Çevik kuvvet polisleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Karanfil, Konur ve Selanik Sokaklarına yoğun gaz bombası atılırken, polis sokakları insansızlaştırmaya çalıştı.

Sıhhiye yönüne doğru çekilen direnişçiler sokak başlarında polisle çatışmaya başladı.

Ankara’nın dört bir yanında çatışmalar saatlerce sürdü

Yaklaşık 500 kişi de Mamak Dikimevi’nde Kızılay’a doğru yola çıktı. Dikmen halkı Ziraat Kavşağı’nı trafiğe kapattı. Mamak’tan gelen kortej Kurtuluş’a doğru gelirken, Kızılay’a doğru yaklaştı. Dikmen Caddesi’nde bekleyiş sürerken, halkın olası polis saldırısına karşı barikatlar kurduğu gözlendi. 100. Yıl Mahallesi halkı da Dikmen’deki direnişe destek için yola çıktı. Alkışlar ve sloganlarla yürüyen halk Dikmen’deki direnişi selamladı. Mamak kortejine polis saldırısı yaşanırken, Kurtuluş’ta çatışmalar başladı. Polis yoğun gaz bombalı saldırısına kitle havai fişeklerle direnerek karşılık verdi. Polisin attığı yoğun gaz bombası nedeniyle Selanik Caddesi’nde bulunan Ankara Regency otelinin inşaat alanında yangın başladı. Yaklaşık 10 dakika süren yangın itfaiye tarafından söndürüldü.

Kızılay’ın ara sokaklarından polisin gaz bombalı yoğun saldırısı sürerken, çok sayıda kişi gaz bombası ve plastik mermilerden yaralandı. Ziya Gökalp Caddesi’nde yaralanan iki direnişçi ile Güvenpark’ta bir direnişçi de yoğun gaz nedeniyle fenalaşarak ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Konur Sokak’ta bir kafeden Grup Yorum’un “Varsa cesaretiniz gelin” şarkısı çalarken, şarkıya tahammül edemeyen polis Konur Sokak’a girdi.

Tuzluçayır’dan yaklaşık 500 kişi bir grup Kızılay’a yürüyüşe geçerken, çatışmalar devam etti. Tuzluçayır Meydanı’nda eylemlerini sürdüren kitleye de gaz bombalarıyla saldıran polise karşı direniş devam etti.

Sakarya Caddesi’nde yoğun bir gaz bulutu oluştu

Sakarya Caddesi’nde barların olduğu bölgeye de yoğun gaz bombası atılırken, gaz bulutu sokağı tamamen kapladı. Kızılay ve çevresinde devam eden çatışmalar gece saat 22.30 sıralarında sona erdi. Dikmen Caddesi’nde bekleyen halka polis saldırısı başlarken, Tuzluçayır’da da kitlenin üzerine akreplerden gaz bombaları atıldı. Dikmen’de TOMA’lar ve akreplere karşı direnen halk, ara sokaklara çekildi.  Çevik kuvvet polisleri ara sokaklara girdi. Tuzluçayır’da çatışmalar durulurken, polis geri çekildi. Dikmen’de de çatışmalar saat 23.00’de sona erdi.

Kennedy Caddesi’nde saat 23.00 yapılan çağrılar üzerine bir araya gelen kitle, çöp tenekeleriyle barikatlar kurarak saat 00.00’da polise saldırdı. Kennedy Caddesi ile Bestekar Sokak polis saldırısı sonucu yoğun gaza boğuldu. Çevik kuvvet polisleri sokağa girerek gözaltı yapmaya başladı. Kitlenin direnişi bir süre daha devam etti.

İZMİR:

İzmir Alsancak’ta toplanan binlerce kişi polisin attığı gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucu katledilen Ahmet Atakan için Konak Meydanı’na yürüdü.

“Ahmet Yoldaş Ölümsüzdür” ve “Ahmet Yoldaşın Hesabı Sorulacak” pankartlarının açıldığı yürüyüş sırasında kitle “Ahmet’in katili AKP’nin polisi” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını atarak Basmane Meydanı’na geldi. Polis meydanda kitleye karşı yoğun gaz kullanarak saldırdı. Kitle polis saldırısına taşlarla karşılık vererek direnirken, uzun süren çatışmaların ardından Gündoğdu Meydanı’na çekildi. Meydana bağlanan ara sokaklarda çatışmalar atılan sloganlar eşliğinde uzun süre devam etti.  

Çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilirken, aralarında Hayat TV muhabiri Metehan Ud ile Ege Üniversitesi öğrencisi Samet Çınar’ın da bulunduğu 7 kişi yaralandı. Yaralıların hastaneye kaldırıldığı İzmir’de, Çınar’ın başına 6 dikiş atıldığı bilgisi alındı.

HATAY:

Ahmet Atakan’ın sonsuzluğa uğurlanmasının ardından saat 18.00’de Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanmak üzere yürüyen kitleye polis Armutlu BP önünde saldırdı. Çatışmaların birçok yerde sürdüğü Hatay’da direnen halk, polisi Armutlu Mahallesi’ne sokmadı. Çatışmalarda 2’si erkek 2’si kadın olmak üzere 4 kişi yaralanarak Akdeniz Hastanesi’ne kaldırıldı. Halk barikatlar kurarak uzun süre polisle çatıştı. “Ahmet Atakan burada” sloganlarıyla direnen kitle, barikatlarda saatlerce çatışırken, polisin yoğun gas kullanarak yaptığı saldırı sürdü.

Çatışmalar Gazi Mahallesi’nde de devam ederken polis halka TOMA’larla saldırırken Uğur Mumcu Meydanı’nda barikatlar kuruldu.

Polisin attığı gaz bombasından Cevdet Gillioğlu ağır yaralandı

Polisin kafasına gaz bombası atması sonucu Cevdet Gillioğlu adlı direnişçi Akdeniz Hastanesi’ne kaldırıldı. Gillioğlu’nun durumunun ağır olduğu bildirildi.

Polis akreplerle Gündüz Caddesi’nin ara sokaklarına girip insanlara hedef gözeterek gaz bombası ve plastik mermi attı.

Çatışmalar Armutlu Mahallesi, Gazi Mahallesi ve Semt Pazarı’nda yoğunlaşarak devam etti. Polis direnişin sürdüğü bu mahallelere uzun süre giremedi. Akreplerin girdiği mahallelerde polisin evlere gaz bombası atarak tazyikli su sıkması dikkati çekti. Çatışmalar gece saat 00.30 sıralarına kadar artarak devam saat 03.00 civarında sona erdi.

ADANA:

Kitlenin 5 Ocak Alanı’ndan başlattığı yürüyüş Atatürk Parkı’na kadar sürdü. Yaklaşık bin kişiden oluşan kitle,  “Her yer Armutlu her direniş”, “Hepimiz Ahmet’iz” sloganlarıyla yürüdü. Akkapı’da toplanarak yürüyüşe geçen yüzlerce kişiye polis saldırdı. Polis Akkapı’da giriş ve çıkışları kapattı. Polis bir süre sonra Akkapı’dan çekildi.

Çatışmalar ve direniş ülkenin her yanına yayıldı

KOCAELİ:

Saat 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda toplanan kitle, saat 20.00’de AKP’ye doğru yürüyüşe geçti. AKP İl Binası’nın bulunduğu yere gelen kitle, polisin kurduğu barikatların birini kaldırdı. AKP binası önünde Ahmet Atakan için sloganlar atılarak eylem yapıldı. Ardından Cumhuriyet Parkı’na dönen kitle, yürüyüş sırasında “yasaklı” olan Santral güzergahından geçti. Cumhuriyet Parkı’ndaki nöbet saat 23.00 civarına kadar sürdü.

ANTALYA:

Çallı’da AKP binasına yürüyen yaklaşık 300 kişiden oluşan kitle polis tarafından engellendi. Ardından polis kitleye saldırırken çatışmalar uzun süre devam etti.  

Eskişehir’de tren yolunda oturma eylemi

ESKİŞEHİR:

Espark önünde toplanan kitle direnişte hayatını kaybedenler için bir süre nöbet tutma kararı aldı. Yapılan saygı duruşunun ardından bir açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından Sıhhıye Meydanı’ndan Espark’a gelen kitle “Ahmet’in katili Tayyip’in kendisi” sloganlarıyla yürüdü.  Şehir merkezinden tren yoluna doğru yürüyen kitle, tren yolu geçidine gelerek oturma eylemine başladı. Eylem sırasında bir yük treninin geçişi engellendi.  Eylemciler Ankara’dan Eskişehir’e gelen hızlı tren ile Konya’dan Eskişehir’e gelen bir treni de durdururken, Eskişehir-Ankara hızlı treninin de hareket etmesine izin verilmedi. Demiryolundaki bekleyiş gece geç saatlere kadar sürerken, forum yapılarak türküler ve marşlar eşliğinde halaylar çekildi. Gece 00.30 sıralarında demiryolundaki bekleyiş sona ererken, Eskişehir Direniş Forumu bugün saat 19.00’da Espark önünde toplanılacağının duyurusunu yaparak eylemlerin bitirildiğini açıkladı. 

Çanakkale’de direnişçilere saldırı

ÇANAKKALE:

AKP binasına yürüyen kitleye polis saldırdı. Kitle polisin gözaltına almaya çalıştığı polisleri engellemeye çalışarak direndi. Çanakkale’de iki kişi gözaltına alınırken, bir kişi de polisin attığı plastik mermiyle yaralandı. Emniyet önünde gözaltına alınanlar için bekleyiş sürerken bir lise öğrencisi serbest bırakıldı. 2 Halkevi üyesinin sabah mahkemeye çıkarılmak üzere gözaltında tutulduğu öğrenildi.

BURSA:

Bursa halkı Setbaşı yolunu trafiğe kapatarak ”Hepimiz Ahmet’iz Öldürmekle Bitmeyiz”  ve ” Katil AKP Hesap Verecek” pankartlarıyla yürüdü.  Kitle Heykel Meydanı’na yürüyerek meydanın önünde bulunan yolu trafiğe kapattı.  Burada yapılan eylem sırasında kitlenin sayısı giderek arttı. Ardından AKP İl Binası’na doğru yürüyüşe geçildi.  Demirtaşpaşa yolundan AKP İl Binası önüne gelen kitle, “İşte burası katil yuvası” sloganlarıyla yaklaşık bir saat süren eylem yaparak ardından eylemini sonlandırdı.   

MERSİN:

Barış Meydanı’na yürümek isteyen direnişçilere polis saldırdı. 4 kişinin gözaltına alındığı saldırıda bir kişi de yaralandı.

Gece 00.30 sıralarında sivil polislerin attığı gazdan ağır yaralanan Deniz Melih hastaneye kaldırıldı. Tıp Fakültesi’ne kaldırılan Melih’in hastaneden gözaltına alındığı öğrenildi.

Bu illerin yanı sıra Çorum, Tekirdağ-Çorlu, Zonguldak, Tarsus, Aydın-Didim başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçede protesto eylemleri düzenlenerek ülke genelinde süren direniş selamlandı.

 

  

 

Önceki İçerikTaksim’den Gazi’ye direniş büyütüldü (Foto Haber)
Sonraki İçerikDüzenin sözcüleri Ahmet Atakan katliamını yorumladı