AKP’nin ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ sağlığı piyasaya açıyor

AKP’nin büyük vaatlerle başlatarak kamuoyuna duyurduğu “Sağlıkta Dönüşüm Programı”, sağlığın piyasaya açılmasının önünü açan uygulamalarıyla dikkat çekiyor

HABER MERKEZİ (01.10.2014)- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan değişiklikle bugünden itibaren 15 kalem etken maddeyi kapsayan ilaçlarda taban fiyat uygulaması başlatıldı. Aynı etken maddeyi içeren eşdeğer grup içinde en ucuz olan ilaç SGK tarafından ödenirken, bu fiyatın üstündeki ilaçların yazıldığı hastalar ise ilaç parasını cebinden ödemek zorunda kalacak. Üstelik bu 15 kalem etken madde, mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, hepatit B ve astım gibi kronik hastalıkların ilaçlarını içeriyor.

Düzenli ilaç kullanan hastalar etkilenecek

İlaç fiyat farkı, on yılı aşkın zamandan bu yana uygulanıyordu. Ancak önceden SGK, en ucuz ilacın % 30 fazlasına kadar olan miktarı (taban fiyat 10 TL ise 13 TL’ye kadar) öderken, şimdi ise sadece belirlenen taban fiyatını ödeyecek. Bu durumdan, en çok raporlu hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanan hastalar etkilenecek. Hastanın ilaca ödediği fark, % 20 ila % 120 oranında yükselecek.

SGK bu uygulamayla, kendi açıklamalarına göre 400 milyon TL civarında bir yükü halkın üstüne yıkmış olacak. Taban fiyat uygulaması kapsamına alınan ilaçların toplam tüketim içindeki yeri şimdilik % 5. Ancak bu etken madde gruplarının sayısı önümüzdeki günlerde artırılacağı için bu oran yükselecek. Üstelik taban fiyat, kurumun tasarruf isteğine bağlı olarak önümüzdeki günlerde daha da düşebilecek. “Sağlıkta sıkılaştırma tedbirleri” adı altında yapılan bu uygulama için Türk Eczacıları Birliği dava açmıştı.

AKP’nin ‘devrim’ diye lanse ettiği uygulama sağlıkta piyasalaşmanın önünü açıyor

AKP’nin sağlık alanında “devrim” olarak kamuoyuna servis ettiği Sağlıkta Dönüşüm Programı’yla hastalar halihazırda muayene ücreti için 5-12 TL, reçete başına 3 TL, ilaçlar için de 3 kutudan sonra kutu başına ilave 1 TL ödüyor. Özel hastane fark ücreti ise yüzde 200’e kadar arttı.

Cepten sağlık ödemeleri adı altında alınan ve sürekli artan ücretlerle AKP, “sağlıkta temel teminat paketi” oluşturarak kapsam dışına almak istediği hizmetleri artırmayı hedefliyor. Böylece “tamamlayıcı sağlık sigortası”nı devreye sokarak özel sigorta şirketleri için yeni bir kâr kapısı açacak. Bu da halkın sağlık hizmeti almak için daha çok cebinden ödemesinin önünü açacak.

 

Önceki İçerikDHF: Baskılar bizi yıldıramaz
Sonraki İçerikKimin yoldaşısın heval?