Aleviler “Artık yeter” dedi!(foto haber)

Uğur Kurt ve Ayhan Yılmaz’ın katledilmesini protesto eden Alevi kurumları ve aralarında DHF’nin de bulunduğu devrimci, demokratik kitle örgütleri bugün Şişli’den Osmanbey’e yürüyerek  Alevilere karşı katliamlara ve devlet terörüne  “Artık yeter” dedi

İSTANBUL (25.05.2014)- Uğur Kurtve AyhanYılmaz’ın polis tarafından katledilmesini protesto eden Alevi kurumları bugün saat 13.00’te eş zamanlı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de eylemler gerçekleştirdi.

Saat 13.00’te Şişli Camii önünde bir araya gelen Alevi kurumları ve aralarında Demokratik Haklar Federasyonu’nun da bulunduğu devrimci demokratik kurumlar Osmanbey Metro istasyonuna yürüdü. Sağanak yağmur altında   “Saldırılara, adaletsizliğe, vicdansızlığa artık yeter-Alevi kurumları” pankartı arkasında sloganlarla yürüyen yüzlerce kişi  “Davamız mahşere kalmayacak”, “Hırsız, katil AKP”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Katil polis hesap verecek” sloganlarıyla Osmanbey Metro durağına vardığında burada Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri adına Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir bir açıklama yaptı.

“Aleviler üzerinde artan devlet terörünü protesto ediyoruz”

 “Bugün burada son bir yıldır Aleviler üzerinde artan devlet terörünü lanetlemek ve kınamak için toplandık” diyerek sözlerine başlayan Doğan en son Cemevlerinde yani ibadethanelerinde Uğur Kurt’un katledilmesi üzerine Alevilerin sokağa çıkma ihtiyacı doğduğunu belitti. Doğan kurumlar adına yaptığı ortak açıklamada şu ifadelere yer verdi:  “Adaletsizliğe, vicdansızlığa yeter artık! Gençlerin öldürülmesine yeter artık. Başbakanın toplumu ayrıştıran Alevilere yönelik nefret ve şiddet söylemine yeter artık. Devlet terörüne yeter artık. İnancımıza ve cemevlerimize saldırılara yeter artık. Başta Soma’da olmak üzere yaşanan iş cinayetlerine yeter artık.“

Doğan emek örgütlerinin taşeronlaştırmaya ve iş cinayetlerine karşı Kadıköy’de gerçekleştirdiği eylemi selamlayarak, yanlarında olduklarını kaydetti. Erdoğan’ın dün Almanya’da yüzbinler tarafından protesto edildiğine değinen Doğan “Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik, Berkin Elvan, Mehmet İstif” yetmedi mi diye sorarak 22 Mayıs’ta Okmeydanı’nda polisin yapılan bir eylemi bahane ederek Cemevindeki kitleye ateş etmesi sonucu Uğur Kurt’u ardındansa Ayhan Yılmaz’ı öldürdüğünü belirtti.

“Alevi düşmanlı inanç evlerine kadar uzandı”

Alevi düşmanlığını inanç evlerine kadar uzandığını vurgulayan Doğan  “Bu gidişat ve bu durum kabul edilemez. Yeter artık” diyerek herkesi devlet terörüne karşı birlikte olmaya çağırdı. Alevilerin yoğun yaşadığı yerlerde polis şiddetinin arttırıldığına değinen Doğan Aleviler için yaşamın zorlaştırıldığını, Alevilerin yalnızlaştırıldığını ve ötekileştirildiğini açıkladı. “Bu katliamların arkasında sistemin ve devletin olduğunu biliyoruz. Katledilen canlarımızın failleri bulunmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır (…)Mevcut iktidar cinayet işliyor. Ayrımcılık yapıyor. Çatışma istiyor. Hükümet bu tavrını birinci elden Başbakanın ağzından söylüyor. “polisler nasıl tahammül ediyor. Bu denli sabırla davranabiliyor. Şaşırdım” diyor. Bu söylem aslında eli silahlı polisler ateş emridir. “Ölen ölmüş. Geçmiştir” söylemiyle unutun demek istiyor. “ diyen  Doğan  “İktidarı uyarıyoruz. Elinizi Alevilerin üzerinden çekin. Alevilerin örgütlü gücü AKP sisteminin tüm karanlık çabalarını durduracak güçtedir” sözleriyle basın açıklamasını sonlandırdı.

Yapılan basın açıklamasının ardından kitle sloganlar eşliğinde tekrar Şişli’ye yürüyerek burada eylemi sonlandırdı.

 

Önceki İçerikErdoğan’dan polislere ‘daha fazla katledin’ talimatı
Sonraki İçerikEge Üniversitesi öğrencileri adliyede