Ali İsmail Korkmaz davasında ödül gibi ‘ceza’ (Yenilendi)

 

Eskişehir’de polisler ve sivil faşistlerce dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın davasında karar duruşması bugün Kayseri’de görüldü. Mahkeme tüm sanıklara ‘iyi hal indirimi’ uygulayarak ödüllendirirken polis Adliye önünde bekleyen aralarında DHF’lierin de bulunduğu kitleye saldırdı

HABER MERKEZİ (21.01.2015)- Gezi Ayaklanması sırasında Eskişehir’de polis ve sivil faşistlerce dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın karar duruşması Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Davaya Korkmaz’ın ailesinin yanı sıra HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve HDP Milletvekili Erol Dora, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ile çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi de katıldı.

Yedinci duruşmasının görüldüğü davada 1’i polis, 5’i tutuklu toplam 8 kişinin davada savunma yaparak suçsuz olduklarını savundu ve beraatlerini talep etti.

Sanıklardan Ebubekir Harlar, “Polisler yakala dedi, yakaladım” diyerek, suçsuz olduğunu savundu.

Sanık Saldoğan telekonferansla katıldığı duruşmada, Saldoğan, “Ben kimseyi öldürmedim, bana verilen görev için oradaydım” diye konuştu. Kendisinin “şerefli” bir polis olduğunu savunun Saldoğan, “Katiller, Gezi’yi yaratanlar” dedi. Saldoğan’ın sözleri, Korkmaz ailesi ve salonda bulunanların tepkisi ile karşılandı.

Saldoğan’ın savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

Ödül gibi ‘ceza’

Verilen aranın ardından kararlar açıklandı. Mahkeme  Mevlüt Saldoğan’a 13 yıl hapis cezası verirken, ceza, ‘iyi hal indirimi’ uygulanarak, 10 yıl 10 aya indirildi. 12 yıl hapis cezası verilen sanık polis Yalçın Akbulut’un cezası da iyi hal indirimiyle 10 yıla düşürülürken Akbulut hakkında tutuklama kararı verildi.

 Mahkeme Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesinde polislere ‘yardımcı’ olan 3 sivile ise verdiği 8 yıl hapis cezasını yine iyi hal indirimi uygulayarak 6 yıl 8 aya düşürdü. Hakkında  3 yıl 4 ay hapis cezası verilen Ebubekir Harlar ise ‘iyi hal indiriminden’ tahliye edildi. Sanık polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise tahliye edildi.  Mahkemenin kararına tepki gösteren kitle kararı  “Biz bitti demeden bu dava bitmez!” sloganlarıyla protesto etti.

Polis Adliye önünde bekleyen kitleye saldırdı

Kararın açıklanmasının ardından salon boşaltılırken İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasaka “Asıl  suçlular emir verenlerdir. Dünyanın neresinde bir insanı sopalarla öldürürseniz bu kasten öldürmedir. Bu karar şunu göstermektedir, hukuk güvenliği yoktur. Adalet yara almış, kendi kendini mahkum etmiştir. Ama Yargıtay’a gideceğiz, sonuna kadar gideceğiz.” diyerek karara tepki gösterdi.

Adliye önünde bekleyen ve polis barikatına yürüyen aralarında DHF’lilerin de bulunduğu kitle polisin tazyikli su ve biber gazlı saldırısına uğradı.

 

 

 

 

 

Önceki İçerikDHF’den Sarıgazi’de Hrant Dink anması
Sonraki İçerikYolsuzluk iktidarı AKP’den eski bakanlara koruma