Amed’de 3 kişi katledildi

Amed’in Sur ilçesine dönük devletin uyguladığı ablukaya karşı sokağa çıkan Amed halkına polis saldırdı. Polisin saldırısı sonrası 3 kişi hayatını kaybetti

HABAR MERKEZİ (24.12.2015)- Amed’de başta Sur ilçesinde olmak üzere devletin uyguladığı sokağa çıkma ve katliamlarına karşı bugün bir kez daha sokağa çıkan halkın üzerine polisler ateş açtı. Polislerin halkın üzerine ateş açması snucu 3 kişinin yaşamını yitirdi.

Sur’a dönük 23 gündür süren ablukanın son bulması için Amed’de bugün yapılmak istenen HDP’li vekillerin de katıldığı yürüyüşe dönük polis saldırısı sonrası çıkan olaylarda 3 kişi polislerce vuruldu. Vurulan kişilerin hayatlarını kaybettikleri öğrenildi.

Olayın yaşandığı belirtilen nokta ise Turistik Caddesi kenarında yer alan Tarihi surların dibi. Görgü tanıkları caddeye çıkan Mazi Sokak’ın hemen karşısında yer alan tarihi surlardaki gediklerden biri olan ve “Simar Deliği” olarak adlandırılan noktada vurulan kişilerin cenazelerinin halen bu noktada olduğunu kaydetti.

Tanık oldukları olay üzerine bir ağaç dalına beyaz tülbent takıp vurulduğu belirtilen 3 kişinin yanına gitmek isteyen kadınlar da özel harekat polisleri tarafından tehdit edildi.

Duyulan olay sonrası belirtilen bölgeye gitmek isteyen milletvekilleri ve halkın bölgeye gidişleri polislerce engellendi. Söz konusu bölgeyi ablukaya alan polisler. bölgeye giriş izin vermiyor.

Bölgeye gelen ambulanslar da polisler tarafından engellendi. Polisin engellemesine rağmen halk olayın yaşandığı noktaya yakın bölgede toplanmaya devam ediyor.

Önceki İçerikHâkim sınıfların özel savaş konseptiyle; 2015 yılı ve devrimci savaş
Sonraki İçerikMLKP savaşçısı Pirsus Armanc Kobanê’de ölümsüzleşti