Ankara’da ‘hasta tutsaklara özgürlük’ yürüyüşü

Ankara Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 40. haftasında Ankara Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü önünden başlayarak Sakarya Caddesi’ne kadar kefen ve tabutla yürüdü

ANKARA (28.03.2015) – Ankara Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi hasta mahpusların serbest bırakılması için başlattıkları eylemin 40. haftasında Sincan kapalı ceza İnfaz Kurumu Kampüsü önünden başlayarak Kızılay Sakarya Caddesi’ne kadar yürüdü. İnisiyatif üyeleri giydikleri kefenlerle beyaz bir tabut taşıdı. Tabut üzerine hapishanelerde tedavi edilmeyip serbest bırakılmayan ve hayatını kaybeden tutsakların isimleri yazıldı. Kefen giyip tabut taşıyan inisiyatif üyeleri Sakarya Caddesi’ne kadar yürüdükten sonra burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını İHD üyesi Mahmut Konuk okudu. Konuk açıklamada AKP’nin her seçim öncesi ‘hasta mahpusların serbest bırakacağız’ dediğini ancak mahpusların hapishaneden tabutla ve kefenle çıktığını belirtti. Hapishanelerdeki sağlık hakkına ulaşmanın Kaf Dağını aşmakla eş değer olduğunu söyleyen Konuk hapishanelerde uygulanan Aile Hekimliği uygulamasıyla birlikte tutsakların sağlık haklarından yararlanamadıklarını belirtti. Çocuk hapishanelerinde işkence ve tecavüzün, kadın hapishanelerinde ise tacizin artığını ifadeden Konuk hapishanelerin işkence ve ölümün kol gezdiğini belirtti.

2014’de en az 43 kişi hayatını kaybetti

Ayrıca Konuk 2014 yılında hapishanelerde ellerindeki verilere göre en az 43 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Tedavi edilmeyen hasta mahpusların önündeki diğer bir engelin Adli Tıp olduğunu söyledi. Hasta mahpusların derhal serbest bırakılmasını isteyen Konuk Adli Tıp Kurumu’nun hasta mahpusların durumu konusunda tek belirleyici kurum olmaktan çıkarılmasını istedi. Hapishanelerdeki sağlık hizmetlerinin düzeltilmesini isteyen Konuk tedavi edilmediği ve serbest bırakılmadığı için hayatını kaybeden hasta mahpusların katilinin cumhurbaşkanından, savcısı ve polisine kadar devletin olduğunu ifade etti.

Mehmet Meşe serbest bırakıldı

İnisiyatif üyelerinin eylem yaptığı sırada Sincan 2 No’lu F Tipi hapishanesinde bulunan ve akciğer kanseri olan PKK tutsağı Mehmet Meşe serbest bırakıldı. İnisiyatif üyeleri ise hasta mahpusların tümünün serbest bırakılana dek eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Önceki İçerikSüleyman Cihan’a işkenceye ‘zaman aşımı’
Sonraki İçerik‘Ovacık ve Mazgirt’te yaşanılır bir dünyanın kapısını aralıyoruz’