Ankaralı kadınlar alanları kuşattı (Foto-haber)

Ankaralı kadınlar Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ‘Yasta değil isyandayız’ şiarıyla alanları kuşattı!

ANKARA (08.03.2015) – Ankaralı kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Demokratik Kadın Hareketi’nin de içerisinde bulunduğu, Ankara Kadın Platformu öncülüğünde “Yasta Değil İsyandayız” pankartı arkasında Kurtuluş İtfaiyesi önünde bir araya gelip Çankaya Belediyesi önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen binlerce Ankaralı kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kurtuluş İtfiayesi önünden başlayan yürüyüşle; kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, görünmeyen emeklerine ve şiddete karşı Çankaya Belediyesi önüne geldi. Demokratik kitle örgütlerinin, LGBTTİ’lerin, sendikalı kadınların ve köy derneklerinin katıldığı eylemde katledilen kadınların fotoğrafları taşındı. İç güvenlik paketine karşıda yüzlerini de kapatan kadınlar tüm kadınları sokağa çağırdı. Çankaya Belediyesi önünde kurulan platformda sık sık kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve erk adalet istemediklerini belirtiler.  Yapılan eyleme Ankar’ da 2010 yılında katledilen Sevgi Aslanı’ın yakınları da destek verdi. 

Belediye önünde yapılan basın açıklamasında; ‘Biz kadınlar yüzyıllardır ucuz iş gücü, ücretsiz emek olarak çalıştırılıyoruz, şimdide “ailenin ve dinamik nüfusun korunması programı” adı altında olan esnek ve güvencesiz çalışmayı doğum/annelik bahanesiyle kadın emekçilerinden başlayarak sınıfın geneline yaygınlaştırmayı hedefliyorlar. Bizler ne erkeklerin ne sermayenin ne ücretli ne ücretsiz kölesi olmayacağız!’ denilen basın açıklamasında daha sonra, savaş ve beraberinde getirdiği tüm şiddet biçimlerinin ilk önce kadınların hedef alındığı belirtildi. Son olarak açıklamada, ‘dünyada savaşını sürdüren ve Kobanê’de zaferi taçlandıran kadılardan aldığımız güçle bizler bu topraklarda ve yeryüzünde barış oluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz’ denildi.

Eylem anında Kızılay Meydanı’na yürümek isteyen bir grup kadının önü polis tarafından kesindi. Kadınların yürüyüşüne izin vermeyen polis ile kadınlar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Önceki İçerik‘Kadınım kendi savaşımın savaşçısıyım’ (Foto-haber)
Sonraki İçerikDersimli kadınlar: ‘Kobanê zaferimiz Özgecan isyanımızdır!’ (Foto-haber)