Antalya’da DKH paneli ve 8 Mart!

Antalya’da DKH 7 Mart’ta ‘kadın ve şiddet’ konulu bir panel düzenledi. 8 Mart’ta ise kadınlar alanları zapt etti

ANTALYA (09.03.1015) – Antalya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Sibel Özbudun ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği üyesi Kıvılcım Arat’ın katıldığı panel ve 8 Mart’ta ise yürüyüş gerçekleştirdi.

7 Mart Cumartesi günü yapılan panelin konusu kadın ve şiddet üzerinden belirlenirken özellikle son dönemlerde artan kadın ölümlerine dikkat çekildi. Panele, 8 Mart 1857 yılında kavgadan da ölümden de korkmayan129 dokuma işçisi kadını, DKH’nin fikirsel öncülüğünü yaparak kadın devrim doğurur diyerek 16 yoldaşıyla beraber devlet tarafından öldürülen Berna Ünsal’ı ve yaşamlarını kadının kurtuluşuna adayan tüm kadınların anılmasıyla başlandı.

Sibel Özbudun’un son dönemlerde kadına yönelik şiddetin artmasının nedenini, devlet ve temsilcilerinin kadına yönelik yaptığı açıklamaları istatiksel verilerle açıklayarak kadın ölümlerini meşru gösterilmeye çalışıldığını ifade etti. LGBTİ üyesi Kıvılcım Arat ise cinsel yönelimlerinden dolayı şiddetle çok sık karşı karşıya kalan bireylerin yaşadığı sorunları dile getirdi.

Demokratik Kadın Hareketi saflarında mücadeleyi yükseltme çağrısı yapılarak panel sonlandırıldı.

‘8 Mart Kızıldır Kızıl Kalacak’

8 Mart’ta ise saat 15.00’de Aydın Kanza parkında bir araya gelen kitle Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Demokratik Kadın Hareketi de yürüyüşte yerini alarak ”8 Mart Kızıldır Kızıl Kalacak” pankartını açtı. Yürüyüş sırasında sık sık,”Cinsel ulusal sınıfsal sömürüye hayır”,”Kadın cinayetleri politiktir”,”Kadın erkek el ele sosyalist devrime”, ”Kadın tutsaklar onurumuzdur”,”Jin jiyan azadi”, ”Meral’den Berna’ya sürüyor sürecek mücadelemiz” sloganları atıldı.

Cumhuriyet meydanına gelindiğinde ise yapılan etkinliklerin ardından eylem son buldu.

 

Önceki İçerikDersimli kadınlar: ‘Kobanê zaferimiz Özgecan isyanımızdır!’ (Foto-haber)
Sonraki İçerikOkmeydanı’nda esnaf kepenk kapattı