Avusturya’da binler haykırdı; Kürt halkı yalnız değildir

Avusturya’nın Viyana, İnsburck ve Linz kentelerinde yapılan yürüyüşlerle devletin Kürt ulusuna dönük saldırganlığı protesto edilirken, Kürt ulusu ile dayanışmanın yükseltilmesi gerektiğinin altı çizildi

AVUSTURYA(13.09.15 )- Devletin Kürt ulusuna yönelik saldırganlığı Avrupa’da protesto edilmeye devam ediyor. Avrupa’nın onlarca yerinde yapılan eylemlerde devletin gerici savaşı ve saldırganlığı teşhir edilirken, direnen Kürt ulusunun onurlu direnişi selamlanarak dayanışmanın daha fazla yükseltilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Avrupa da’ ki bu eylemlerin bir ayağı da Avusturya’da yapıldı. Avusturya’nın Viyana, Linz ve İnnsbruck şehirlerinde Cizre başta olmak üzere HDP Parti binalarına ve Kürt halkına yönelik devlet eliyle tırmandırılan faşist saldırılar protesto edildi.

VİYANA: Demokratik Güç birliğinin çağrısıyla saat 18.00 ‘da Opera önünde bir araya gelen devrimci demokratik kurumlar burada yaptıkları konuşmalarla Türkiye’de yapılan devlet terörünü teşhir ettiler.  Kitle sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçerek TC. Konsolosluğu önüne gelerek burada yapılan açıklamalarla yürüyüş bitirildi.

LİNZ: Demokratik Güç birliği öncülüğünde Cuma günü Lice halkıyla dayanışma ve devlet terörünü lanetlemek  şiarıyla  yapılan çağrıya is günü olmasına rağmen iyi bir katılım sağlandı Avusturyalı antifaşist ve devrimci kurumların desteğiyle yapılan konuşmalar  sonucunda eylem bitirildi.

İNNSBRUCK:  işlek bir cadde olan Annäseule’de Demokratik Güç birliğinin çağrısıyla saat 18.00’da toplanan kitle burada yapılan almanca konuşmalarla  Kürt ulusuna, HDP binalarına yapılan saldırılar ve Cizre’de yaşanan insanlık dışı katliamlar teşhir edildi. Saat 18.30’da yürüyüşe  geçildi.  Yürüyüşe ADHF, DİDF, ATİGF Alevi Dernekleri, Dersim eyaleti Doğa ve Kültür derneği ile Kürt Toplum Merkezi katıldı. Şehir merkezinden sloganlarla ve coşkulu şekilde başlayan yürüyüş alanda yapılan konuşmalar ve atılan sloganların ardından sona erdi.

 

Önceki İçerikDHF, Ovacık ve Mazgirt Belediyeleri; Cizre ile Dayanışmaya
Sonraki İçerikMülteciler Hoş Geldiniz!