‘Baskılar demokratik haklar mücadelesinin önüne geçemeyecek’

Kayseri ve Dersim’de DHF üyelerini kaçırma girişiminin ardından İstanbul’da 3 DHF üyesi polis tarafından aranarak tehdit edildi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Taksim Şubesi’nde yapılan basın açıklamasında polis saldırıları teşhir edildi

İSTANBUL (25.12.2014)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyesi Ali Bölükbaş, Onur Konuk ve Deniz Can Murat polis tarafından aranarak tehdit edilmişti.

DHF, üyelerine yönelik polis tacizleri ve tehditlerine karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Taksim Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında yaşananları anlatan Deniz Can Murat, Emre adında bir polisin kendisini arayarak görüşme talebinde bulunduğunu söyledi.. Görüşme talebini reddeden Murat, polisin ısrarla görüşmek istemesi üzerine telefonu kapattığını ifade etti.

Onur Konuk’u arayan polis, okulla ilgili görüşmek için Zeytinburnu’ndaki çocuk şubeye çağırdı. Konuk’un çocuk şubeye gelmeyi reddetmesi üzerine polis evinin şubeye yakın olduğunu istersen hemen gelebileceğini söylemesine karşı Konuk çocuk şubeye gelmeyeceğini belirterek telefonu kapattı.

‘Hak arama mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz’

Yine Emre adındaki polis Ali Bölükbaş’ı arayarak emniyette dosyası olduğunu, dosyanın kapanabilmesi için emniyete gelip imza atması gerektiğini belirtti. Emniyete giden Bölükbaş’ına  polis, aslında dosyasının olmadığını kendisini emniyete çağrılma nedenin siyasi faaliyetlerinden ötürü olduğunu, bu nedenle kendisiyle biraz konuşmak istediğini söyledi. Bölükbaş’ı konuşmayı redderek emniyetten ayrıldığını ifade etti.

DHF üyelerinin yaşadıklarını anlatmalarının ardından DHF adına basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Son bir ay içerisinde potansiyel suçlu olarak lanse edilen çoğu üye ve taraftarımızın sözde ‘dostane uyaru’ adı altında aileleri aranmakta, tehditlere maruz bırakılmakta ve daha da ileri götürülerek fiziki saldırı uygulanıp kaçırılmaya çalışılmaktadır. Kayseri’de bir taraftarımız kaçırılmaya çalışılmış, Dersim’de iki üyemizin kaçırılma girişimi halkın sahiplenmesi sonucu boşa düşürülmüştür. Bunların akabinde son iki hafta içinde İstanbul’da üç üyemiz aileleri ve kendileri aranarak ellerinde dosya olduğu gerekçesiyle emniyete çağrılmıştır.”

Önceki İçerikYTÜ Davutpaşa Kampüsü’ndeki Davutoğlu protestosuna polis saldırdı
Sonraki İçerikÇukurova Üniversitesi’nde faşist saldırı (Yenilendi)