Berkin Elvan 17 yaşında

Gezi Ayaklanması sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan ve 269 günlük direnişin ardından yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın bugün 17’inci doğum günü

HABER MERKEZİ (05.01.2016) – Gezi Ayaklanması sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan ve 269 günlük direnişin ardından yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın bugün 17’inci doğum günü.

16 Haziran 2013’de polis tarafından gaz fişeğiyle vurulan Elvan’ın katili ise hala bulunamadı. Berkin Elvan’ın cenazesine yüz binlerce insan katılmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise 3 Nisan 2015 tarihli konuşmasında; “Biz emniyetin tüm belgelerini açıkladık. Elinde sapanla, demir bilyeyle terör örgütünün içerisinde nasıl resimlerinin çekildiği, bunların hepsi açıklandı.” dedi.

Polisin sürekli olarak inkar ettiği olay ise 17 Nisan 2014’te ortaya çıkan kamera görüntüleriyle ispatlandı. Ancak davada hiçbir yol kat etmeyen aksine sorumluların bulunmasını ve yargılanmasını engellemeye çalışarak, davanın üstünü örtmeye çalışan savcı Mehmet Selim Kiraz ise Çağlayan Adliyesi’nde DHKP-C savaşçıları tarafından rehin alınarak cezalandırıldı.

 

Önceki İçerikHalkın Günlüğü 114’üncü sayısı çıktı
Sonraki İçerikDKH faaliyetçisi Dağlı serbest bırakıldı