Berkin Elvan vurulduğu sokakta anıldı

Gezi Ayaklanması’nda 17 Haziran 2013 tarihinde polisin attığı gaz fişeğiyle ağır yaralanıp 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan, bu sabah vurulduğu sokakta anıldı

HABER MERKEZİ (16.06.2014)- Geçen sene Gezi Ayaklanması’nda Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kalıp, hayatını kaybeden Berkin Elvan için anma düzenlendi.

Bu sabah Berkin’in vurulduğu sokağa gelen ailesi ve arkadaşları, sokak duvarına Berkin’in fotoğrafını asarak yere mumlarla “Berkin” yazdı.

Baba Sami Elvan, dün Adana’da 15 yaşındaki İbrahim Aras’ın polis tarafından katledildiğini hatırlatarak “Evladımız Berkin de tam bir sene önce, bugün yine bu saatlerde ve burada polis tarafından hedef gözetilerek kafasına atılan biber gazı kapsülüyle vuruldu” dedi.

‘Erdoğan öldürmeyi iyi bilir’

Berkin’in mezarına konulan misketlere, çarpıtma söylemlerle farkı anlamlar yüklenmeye çalışıldığını belirten Elvan, “Çocuklarımızın masumiyeti asla politikacıların kirli söylemlerine alet olmayacak kadar saf ve temizdir. Evet Berkin’in misketleri vardı. Harçlıklarını biriktirerek aldığı misketler. Çünkü Berkin daha 14’ündeydi ve misket oynayacak, uçurtma uçuracak yaştaydı. Ne yazık ki malum kişi bu bilyeler üzerinden bile kin ve öfkeyi derinleştirecek söylemlerin içine girdi. Oysa biraz çocuk olabilseydi ya da vicdanlı olabilseydi o bilyelerin anlamını anlayabilirdi.”

Açıklamanın devamında Başbakan Erdoğan’ın 29 Ocak 2009 tarihinde Davos’ta İsrail devleti ile ilgili yaptığı açıklamayı hatırlatarak şunları söyledi: “Başbakan 2009’da İsrail Cumhurbaşkanı’na dediklerinin aynısını 2014 yılında kendisi yaptı. Çünkü Tayyip Erdoğan çocukları öldürmeyi iyi bilir. Roboski’de, Gezi Parkı’nda, Diyarbakır’da, Tunceli’de, İstanbul’da, Ankara’da, Hatay’da, Eskişehir’de çocuklarımızı Tayyip Erdoğan’ın emriyle öldürdüler.”

Yapılan açıklamanın ardından saygı duruşunda bulunan ailesi ve arkadaşları, yere kızıl karanfil bırakarak anmayı bitirdi. 

Önceki İçerikGazi’de 17’leri anma etkinliği düzenlendi
Sonraki İçerikMKP’den 17 kızıl karanfil açıklaması