‘Birleşe birleşe kazanacağız’

Taksim Meydanı’nda bulunan Simit Sarayı önünde bir araya gelen BEDAŞ işçileri, işten atılan 26 arkadaşlarının işe alınması talebiyle BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne yürüyerek mücadelede kararlılık mesajı verildi. Yapılan eyleme DHF’nin de aralarında olduğu devrimci demokratik kurumlar destek verdi

İSTANBUL (17.09.2014)-İşten atılan BEDAŞ işçileri, Taksim’de bulunan BEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne yaptığı yürüyüşle işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını talep etti.

BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında ‘BEDAŞ’ın Ali Sami Yen olmaması için işten 24 Temmuz’da 2 işçinin, daha sonra 13 Ağustos’ta 24 işçinin işten atıldığı kaydedildi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması ve bu sürecin takip edilmesinde işçi temsilcilerinin yer alması talebiyle eylemlere başlayan Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçilerinin taleplerinin yok sayılarak görmezden gelindiği açıklandı.

‘İş güvenliği ve işçi sağlığı önlemleri hiçe sayıldı’

BEDAŞ işçileri 8 Ağustos günü kamuoyuna “BEDAŞ ölümlere davetiye çıkarıyor” başlığını taşıyan bir açıklama yaparak BEDAŞ İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kurulu’nun işçilerin can güvenliği taleplerini reddettiği ve yasa dışı eylem yapmakla suçladığı belirtildi. Can güvenliği tehlike altında olan BEDAŞ işçilerinin başına geleceklerden Kurul üyelerinin sorumlu olacağının belirtildiği ancak bu açıklamanın ardından birkaç gün sonra Enerji Sen üyesi işçilerin işten atıldığı ifade edildi.

TES-İŞ’ten istifa eden işçiler tehdit edildi

BEDAŞ işçilerinin direnişini kırmak için TES-İŞ sendikasından istifa ederek Enerji-Sen’e üye olan işçilerin, insan kaynakları müdürü Fatih Aydemir tarafından aranarak tehdit edildikleri açıklandı.

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Amaç; mücadeleci sendikacılığı, DİSK’i BEDAŞ’tan silip BEDAŞ’ı dikensiz gül bahçesi haline getirmek.

Amaç; BEDAŞ’ı tıpkı sendikamızın örgütlenmeye başladığı 2011 yılından önce olduğu gibi hukuksuzluğun, keyfiyetin kol gezdiği bir işyeri haline getirmek.

Amaç; BEDAŞ’ı iş kazalarının, iş cinayetlerinin yandaş sendika ile beraber hasıraltı edildiği bir işyeri haline getirmek.

Amaç; BEDAŞ’ı işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sadece kağıt üzerinde kaldığı, İSG Kurullarının işçi aleyhine çalıştığı bir işyeri haline getirmek.”

İşçi katliamlarına davetiye çıkarılıyor

Basın açıklaması, Ağustos ayından bu yana, arıza-onarım-bakım, açma-kesme, sayaç okuma, sayaç değiştirme, alacak takip, kaçak servisleri ve büro çalışanları arasında yaşanan iş ‘kazaları’ şu ifadelerle dile getirildi: “Kumburgaz işletmesinde en az 1, Güngören işletmesinde en az 2, Sefaköy işletmesinde en az 6, Sarıyer işletmesinde en az 1, Kilyos işletmesinde en az 1, Silivri işletmesinde en az 2, Beyazıt işletmesinde en az 2, Çağlayan işletmesinde en az 5, Bakırköy işletmesinde en az 2, Beyazıt işletmesinde en az 5, Avcılar işletmesinde en az 1, Cevizlibağ işletmesinde en az 1, Bayrampaşa işletmesinde en az 1, Gaziosmanpaşa işletmesinde en az 1 tane kaza gerçekleşmiş; yani bir ay içerisinde toplamda en az 32 ‘iş kazası’ yaşanmıştır. Bir kısmını tabutun üstüne ayrıntılı bir şekilde yazdığımız bu kazalar gelecek olan iş cinayetinin habercisi, bizim işe dönme mücadelesindeki haklılığımızın göstergesidir.”

‘İşten atılan işçiler geri alınsın’

Basın açıklaması BEDAŞ/BEDA enerji yönetiminin işçilerin can güvenliğini hiçe sayarak 26 işçiyi işten attığı ve işçileri aynı Soma’da olduğu gibi tabuta sokmaya çalıştığı kaydedildi. Enerji-Sen üyesi işçiler mücadelede kararlılık mesajı vererek işten atılan işçilerin işe alınmasını ve iş sağlığı ve işçi güvenliği önlemlerinin bir an önce alınmasını talep etti.

Eylem sırasında “Atılan işçiler geri alınsın” , “BEDAŞ son olmayacak” , “Birleşe birleşe kazanacağız” , “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Eyleme aralarında DHF’nin de olduğu devrimci demokratik kurumlar destek verdi.

Önceki İçerik9. Sarıgazi Halk Festivali’ni sahiplenme çağrısı
Sonraki İçerikKürt ulusunun Kobanê için topyekün direnişi sürüyor