DEDEF’ten Dersim Tertelesi eylemine katılım çağrısı

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), 4 Mayıs Dersim Tertelesi’nin yıl dönümünde Galatasaray Lisesi’nden Taksim Meydanı’na yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ (03.05.2014)- Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), 4 Mayıs Dersim Tertelesi’nin yıl dönümünde Galatasaray Lisesi’nden Taksim Meydanı’na yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. Bu çağrıyı okurlarımızla paylaşıyoruz.

“4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim’de ‘Tedip ve Tenkil Harekâtı’ adı altında, travmatik etkileri günümüzde dahi sürmekte olan, bir etnik temizleme uygulaması başlatılmıştır. Anlamı, ‘dersini bildirme, terbiye ederek yerinden sürme’ olan bu harekâtın sebebiyet verdiği olaylar, tam bir insanlık trajedisi olarak orta yerde durmaktadır. Devlet eliyle işlenen ve bugün belgeleri bir bir ortaya çıkan Dersim 38 Kırımından, dönemin tüm yetkilileri sorumludur. ‘Tenkil Harekâtı’ olarak bilinen, Dersim halkına yönelik toplu imha kararı 4 Mayıs 1937’de ki Bakanlar Kurulu toplantısında alındı. Bir hafta sonra Dersim toprakları bombalanarak binlerce, kadın, erkek, yaşlı ve çocuk katledildi. Yaklaşık olarak iki yıl süren askeri operasyonlarda on binlerce Dersimli katledildi, bir o kadarı da çeşitli yerlere sürgün edildi. Dersim’in yaşam kaynakları, insanıyla birlikte, yerinde ve sonsuza kadar etkisiz kılınmak kaydıyla ateşe verildi. Ele geçirilenler göçertilmiş ve topraklarına dönüşleri yine kanunla yasaklandı. Çocuklar, bilhassa da kız çocukları, başta olmak üzere subay ailelerine adeta ganimet olarak verildi. Masrafsız olsun diye veya ölüp ölmediklerini test etmek için binlerce ‘süngüleme’ yapıldı. Tanık anlatımlarında hep öne çıkan öğe ‘süngü’ olmuştur.

1937/38 İmha hareketine 4 Mayıs 1937 tarihindeki bakanlar kurulu kararıyla başlandığı için Dersim Dernekleri Federasyonu olarak her yıl 4 Mayıs’ı Tertele Dersimi günü olarak anıyoruz. Dersim 38 Tertelesi’nde katledilen insanlarımızın anıları önünde saygıyla eğilirken, devlet yetkililerini bir kez daha kendi tarihleriyle yüzleşmeye çağırıyoruz. 

Bu vesile ile yitirdiklerimizi anmak için:

04.05.2014 tarihinde saat 14.00’de Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na yürüyüşümüze katkı ve katılım sağlamanız, bugün insanlık  tarihinin en acı tarihini yaşamış Dersimlilerin yanında olmanız dileğiyle.”

 

 

Önceki İçerikÜlkenin dört bir yanında 1 Mayıs alanlarda karşılandı
Sonraki İçerik“Taksim bizim, Kızılay bizim, bu sokaklar bizim!”