Deniz Fırat sonsuzluğa uğurlandı

Mahmur’a yönelik saldırıları takip ettiği sırada, 8 Ağustos günü IŞİD tarafından atılan havan mermisiyle katledilen Kürt gazeteci Leyla Yıldızhan (Deniz Fırat)’ın cenazesi, dün Van binlerce kişinin katıldığı törenle sonsuzluğa uğurlandı

HABER MERKEZİ (12.08.2014)- Mahmur’a yönelik IŞİD’in saldırılarını takip ettiği sırada 8 Ağustos günü katledilen Deniz Fırat’ın cenazesi dün Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi morgundan alınarak yüzlerce araçlık konvoyla Van’ın Çaldıran ilçesi Hangedik Köyü’ne götürüldü.

Fırat, “Şehîd namirin” sloganı eşliğinde doğduğu eve getirilirken, Fırat’ı 20 yıldır göremeyen kardeşleri, ağabeyi ve yeğenleri karşıladı. Deniz’in vasiyeti üzerine evinde yüzü son kez açıldı. 

Cenazeye binlerce kişi katıldı

Cenaze törenine Fırat’ın yakınları, basın emekçileri, Özgür Gazeteciler Cemiyeti Derneği, Barış Anneleri Meclisleri, HDP Van Milletvekilleri Özdal Üçer, Nazmi Gür ve Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, DBP ve HDP yöneticileri, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, ilçe belediye eş başkanlarının da aralarında olduğu binlerce kişi katıldı.

Cenaze töreninde Deniz Fırat’ın yanı sıra, Kürt ulusunun mücadelesi sırasında hayatını kaybeden kızkardeşleri Binevş ve Sarya’nın fotoğrafları da taşındı.

‘Deniz’in kalemi daha güçlü yazacak’

Özgür Gündem Gazetesi editörlerinden Günay Aksu törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “O bize savaşı anı anına aktardı. Çetelere karşı kamerasıyla savaştı. Deniz, Musa Anter’in özgür basını, Gurbetelli’nin kalemi, Halil Uysal’ın kamerası oldu. Özgür basın geleneğini yürüten arkadaşlarım adına diyorum ki, Deniz’in kalemi daha güçlü yazacak. Biz onun savaşını zaferle taçlandıracağız. Onun hayal ettiği özgür Kürdistan gerçekleşecek. Deniz’in gözü arkada kalmasın. Onun mücadelesi bizim için büyük bir mirastır.”  

Deniz Fırat’ın yeğeni Arzu Yıldızhan ise “Bütün ailelere sesleniyorum, herkesin yeni Deniz Fıratlar yetiştirmesini diliyoruz.” diyerek Kürt ulusunun verdiği mücadelenin önemine vurgu yaptı.

‘Deniz kamerasıyla, yaşamıyla ve direnişiyle büyük bir onur oldu’

Van Milletvekili Kemal Aktaş ise Deniz’in yaşamı, direnişi ve mücadelesinin örnek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tarih, dünya, Kürdistan toprakları bir kez daha şahit oldu. Bu mücadele tarihi yeniden yazıyor, yeniden yeşertiyor. Yıl 2014 ve Kürdistan dağlarında büyük bir direniş gerçekleştiriliyor. Deniz kamerasıyla, yaşamıyla ve direnişiyle büyük bir onur oldu.”

Aktaş Deniz’e hitaben “Deniz heval, sen rahat uyu. Maxmur ve Şengal özgürleşti” diyerek konuşmasını bitirdi.

‘Deniz kamerasıyla Maxmur halkının sesi oldu’

Deniz Fırat’ın annesi Sultan Yıldızhan ise cenaze törenine telefonla katılarak Serhat ve Botan halkının kızını sahiplenmesinin kendisini onurlandırdığını belirtti. Yıldızhan, “Deniz, kamerasıyla Maxmur halkının sesi oldu. Maxmur’un sesini dünyaya duyurdu. O sadece bir gazeteci değildi. Kendini halkına adamış bir savaşçıydı. Gazeteci meslektaşlarının kalemini yerde bırakmayacağına inanıyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Fırat yapılan konuşmaların ardından “Şehid namirin” sloganıyla sonsuzluğa uğurlandı.

 

Önceki İçerikMaoist kadınlardan Rojavalı kadın direnişçilere ilişkin açıklama
Sonraki İçerikMüslüm Sönmez sonsuzluğa uğurlandı