‘Dersim’de anti demokratik uygulamalar, doğa talanı son bulsun!’

Dersim Kurumları Platformu, Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenleyerek Dersim’de yaşanan yol kapatmalara, orman yangınlarına ve doğa tahribatına tepki gösterdi

HABER MERKEZİ (10.09.2016) – Dersim Kurumları Platformu, Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenleyerek Dersim’de yaşanan yol kapatmalara, orman yangınlarına ve doğa tahribatına tepki gösterdi.

İstanbul’da bulunan Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen kitle, “OHAL’i kaldırın şiddeti durdurun”, “Orman yangınları durdurulsun” sloganları attı. Basın açıklamasına Ferhat Tunç ve Şenol Akdağ gibi Dersimli sanatçılar da katıldı.

Basın açıklamasını platform adına Yılmaz Yeter okudu. Açıklamada, çatışmalı süreçle birlikte anti demokratik uygulamaların ve hak ihlallerinin Dersim’de had safhaya ulaştığı belirtildi. Yeter, “Dersimde yasaklı bölge uygulamalarıyla arıcılık ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımız zor durumda bırakılıyor. Yollarda uygulanan kimlik taraması eziyete dönüştürülerek uygulanmaktadır. Yasaktır gerekçesiyle  insanımızın  seyahat özgürlüğü kısıtlanmaktadır. ” dedi.

“Dersim’de korku imparatorluğu yaratılmak isteniyor”

Yeter, bütün bu anti demokratik uygulamaların sebebinin Dersim’de yeniden korku imparatorluğu yaratmak olduğunu söyledi ve buna karşı demokratik haklarını sonuna kadar kullanacaklarını ifade etti. Açıklamada devamla;

“Uygulanan baskılar nedeniyle  Dersim’de sosyal kültürel ve ekonomik faaliyetler tamamen bitmiştir. İnsanlar inanç rutellerini yerine getiremiyor  kutsal olan  ziyaret yerlerine gidemiyorlar,köylerin köylerine  gidip gelmeleri yasaklanıyor.engelleniyor.   dersimde üretim yapılamıyor . Siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri sosyal faaliyetlerini sürdüremiyor. Demokratik kitle örgütleri üzerindeki baskılar gün be gün devam ediyor. Çok sayıda insanımız kadın, genç, yaşlı, demeden gece yarısı ev baskınlarıyla gözaltına alınarak tutuklanıyor. Artan baskılar ve süren yasaklar ve çatışmalar sebebiyle  Her yıl geleneksel olarak Dersim’de yapılan Munzur Kültür ve Doğa Festivali bu yıl   istenilen düzeyde yapılamamıştır.” ifadelerine yer verildi.

“Barış içinde kardeşçe yaşamak ellerimizde”

 Açıklamada son olarak Dersim Kurumları Platformu olarak bir çağrı yapıldı ve şu ifadelere yer verildi;

“Dersimde,  ormanların yakılmasına, doğanın tahrip edilmesine, yolların  beton bloklarla kapatılmasına  yasaklı bölge uygulamasına derhal son verilsin Dersim’e giriş çıkışları  engellemek amacıyla uygulanan yasaklara ,  kısa aralıklarla yapılan kimlik taramalarına son verilsin. Dersim’e  seyahat etmemiz  önündeki engeller kaldırılsın, hukuksuzca görevlerine son verilen KESK üyesi öğretmenler ve haklarında hiç bir soruşturma dahi açılmayan memurlar  görevlerine iade edilsin. Coğrafyamızda daha fazla  gözyaşı ve kan dökülmesin ölümler yaşanmasın. Anaların göz yaşı akmasın.

Bir çağrımız da dünyadaki bütün insanlığadır; ülkemizde sürdürülen savaş ortamının sonlandırılması için sesimizi yükseltelim. Halkların kardeşliğini tesis etmek adına  Demokratik Çözüm için harekete geçelim. Barış içinde kardeşçe bir arada  yaşamak  bizim   elimizde olduğunu unutmayalım. Bu nedenle herkesi görev ve sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

 

 

Önceki İçerikDarbe karşı-darbede sahne: filler tepişince ezilen çimenlerdir!
Sonraki İçerik28 belediyeye kayyum atandı