Dersim/Ovacık’ta çatışma

Dersim’in Ovacık İlçesine bağlı Kozluca Köyü kırsalında dün gece devlet güçleri ile gerillalar arasında çatışma yaşandı. Çatışma sonrası alan Kobra’lar tarafından yoğun bir şekilde bombalandı. Bombalama sonucu çatışmanın yaşandığı kırsal alanda yangın meydana geldi. Halkın müdahalesine rağmen yangın hala devam etmektedir

 DERSİM(09.09.2016)- Kuzey-Kürdistan’da devlet güçleri ile gerilla arasında yaşanan çatışmalar yoğunlaşarak devam ediyor. Yaşanan çatışmalarda devlet güçlerinin önemli kayıplar verdiği belirtilmektedir. Ki HPG’nin yaptığı açıklamalar ve yayınladığı görüntülerde bu gerçekliği açıkça ortaya sermektedir.

Çatışmaların yoğun yaşandığı alanlardan biri de Dersim’dir. Özellikle HBDH gerillaları ile devlet güçleri arasında son dönemlerde yaşanan çatışmalar giderek artmaktadır. Buna paralel olarak devletin topyekun savaş saldırı konsepti ise tüm pervasızlığı ile Dersim’de sürmektedir. Ormanların bombalanmasından tutalım da, yerleşim yerlerinin yasaklanmasına ve gözaltı/tutuklamalara kadar halk üzerindeki saldırılar artarak devam etmektedir. En son Dersim merkezde zırhlı bir aracın yaşlı bir kadını hunharca ezmesi saldırıların boyutunu ortaya koymaktadır.

Devlet güçleri ile gerillalar arasında yaşanan çatışmalardan biri de dün Ovacık’ın Kozluca Köyü kırsalında meydana geldi. Operasyona çıkan devlet güçleri ile gerillalar arasında yaşanan çatışma sonrası alan Kobra helikopterleri tarafından saatlerce bombalandı. Çatışmada ölü olup olmadığı konusunda hala bir bilgi alınmış değildir. Bombalama sonucu alanda yangın çıktığı belirtildi.

Gece geç saatler olmasına rağmen yangının çıktığı alana giderek yangına müdahale eden Ovacık halkı kısmende olsa yangını durdurmuştur. Alınan bilgiye göre yangın hala devam etmektedir.

 

Önceki İçerikTutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi kuruldu
Sonraki İçerikBir proleter devrim sanatçısı: Yılmaz Güney