Dersim’de DHF faaliyetcilerinin kaçırılma girişimi protesto edildi

Dersim’de DHF faaliyetcilerinin kaçırılmak istenmesi, Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi

DERSİM ( 22.12.2014)-Gerici hakim sınıfların faşist baskıları günümüzde güncellenerek yeni biçim ve formatlar altında yoğunlaşarak devam ediyor. AKP iktidarının yeni dönem yönelimlerine bağlı olarak çıkarılan ‘iç güvenlik yasa paketi’ ve ‘makul şüphe’ tanımlamaları üzerinden toplumun büyük bir çoğunluğu ve devrimci, demokrat ve yurtseverler, ‘makul şüpheli’ olarak tanımlanarak mevcut saldırıların hedefine oturtulmak istenmekte, ileriki süreçlerde muhtemel olarak daha da yoğunlaşacak olan gerici faşist saldırı ve hak gasplarının zemini döşenip meşrulaştırılmak istenmektedir.

DHF faaliyetcileri hiçbir gerekçe gösterilmeden kaçırılmak istendi

Bu saldırılardan bir tanesi de 20 Aralık günü Dersim’de gerçekleştirildi. 20 Aralık günü akşam saat 18.30 sıralarında, Dersim merkezden Ali Baba Mahallesi’ndeki evlerine gitmek isteyen Dersim Demokratik Haklar Derneği (DDHD) faaliyetcileri, devletin faşist polisleri tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden önleri kesilerek gözaltına alınıp kaçırılmak istendi. Çevredeki halkın tepki göstererek DDHD faaliyetcilerine sahip çıkması ve diğer faaliyetcilerin polislerin yanına gitmesi üzerine, halk düşmanı faşist polisler geri çekilmek zorunda kaldı.

DHF Dersim örgütlülüğü saldırıyı protesto etti

DHF Dersim örgütlülüğü 20 Aralık’ta yaşanan bu faşist saldırıyı protesto etmek için dün basın açıklaması gerçekleştirdi. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle, “Faşizme karşı omuz omuza” , “Baskılar bizi yıldıramaz” , “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” sloganlarıyla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Meydanda Dersim Demokratik Haklar Derneği adına DHF temsilcisi söz alarak şunları söyledi:”AKP iktidarının yeni yasa paketleriyle kendisini güvenceye alma ve devrimci muhalefeti baskı altına alıp sindirme yönelimi bugün bir kez daha tekrarlanmıştır. AKP’nin demokrasi anlayışı bugün bir kez daha ayyuka çıkmıştır. Kendine karşı gelişen her muhalif anlayışı bastırmak üzere yönelen AKP, kendi iktidarını koruma yönelimini ezilen halklara baskı uygulayarak var etmeye çalışıyor. Bir yandan barış, özgürlük, demokrasi naraları atarken, diğer bir yandan ise meşru zemin üzerinden şekillenen mücadeleleri tutuklamalarla, sokak ortasındaki kaçırmalarla, zor ve şiddet yoluyla hakimiyeti altına alma çabası söz konusudur. Bizler DHF olarak net bir şekilde ifade ediyoruz. Hiçbir güç hiçbir kuvvet bizleri haklı ve meşru mücadelemizden alıkoyamayacaktır. Yoksullar, işçiler, köylüler ve bir bütün ezilen halklar olduğu sürece bizde var olacağız.”  

Yapılan eyleme Dersim’de bulunan devrimci demokrat kurumlar da destek verdi.

 

Önceki İçerikMaraş’a anma için giden kitle polis barikatlarını aştı (Yenilendi)
Sonraki İçerikMaraş’ta tüm engellemelere karşın anma yapıldı