Dersimli kadınlar: ‘Kobanê zaferimiz Özgecan isyanımızdır!’ (Foto-haber)

Dersim’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ‘Kobanê zaferimiz Özgecan isyanımızdır!’ şiarıyla alanlara aktılar

DERSİM (09.03.2015) – Dersim Kadın Platformun çağrısıyla eski hastane önünde bir araya gelen, aralarında Demokratik Kadın Hareketi (DKH)’nin de olduğu kitle Seyit Rıza meydanına doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Kitle saat 12.00’de Mogoltay Mahallesi’nden, Seyit Rıza Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “8 Mart kızıldır kızıl kalacak”, ” Jin jiyan azadi”, “Kadınlar saflara hesap sormaya” sloganları atıldı. Seyit Rıza meydanına gelindiğinde 1 dakikalık saygı duruşunun ardından 8 Mart programına geçildi.

Müzik dinletisi ve konuşmalarla başlayan kutlama etkinliğinde konuşan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, konuşmasında; Dersim’de kadın ve erkeğin yan yana durduğunu belirterek, “Eğer kadınla erkeğin yan yana kol kola, ortak bir akılla yaşamı nasıl kuracağını öğrenmek istiyorlarsa Dersim bunun için bir akademidir. Buyursunlar Dersim’in yaşam felsefesine baksınlar, 400 tane vekil istiyorum diyor. Arkasından bu sistem yamalı bohçaya dönüştü diyor. Biz 2000’lerden itibaren söyledik bir türlü dinleyen olmadı. Anlamaları, duymaları da sevindirici bir olay. Bu dar, tekçi, sadece siyah ve beyaz bakan, toplumun renkliliklerini görmeyen, ders almayan bu sistemin artık miadı çoktan geçmiştir. Diyorlar ki başkanlık sistemini istiyor musunuz? Benim için kimin başkan olduğu önemli değil. Bizim için bu halkın bütün değerleri için, farklılıkları için o sistemin içeriği önemli. Bireyle uğraşırsak mevcut sistemin yaptıklarını unutmuş olacağız. Bizim sorunumuz bireylerle değil bizim sorunumuz bizzat bu sistemin kendisiyledir. Alevi diye vurdu yüzyıllar, Müslüman diye vurdu, Kürt’tür diye vurdu, soldur- sağdır diye vurdu. Bir tek kendini vurmadı. Şimdi artık kendi kendini vurma vakti geldi. Çünkü etrafı kuşatıldı. Baksın çevresine ne olup bittiğini daha rahat görecektir” dedi. Eylem müzik dinletileri ile son buldu.

 

Önceki İçerikAnkaralı kadınlar alanları kuşattı (Foto-haber)
Sonraki İçerikAntalya’da DKH paneli ve 8 Mart!