DHF: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz!

Demokratik Haklar Federasyonu  “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” başlıklı bir bildiri yayınlayarak işçi ve emekçilere yönelik saldırıları boşa çıkartmak için 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda olacağını açıkladı. Bu bildiriyi öneminden dolayı yayınlıyoruz

HABER MERKEZİ (30.04.2013)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” başlığını taşıyan bir bildiri yayınlayarak işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ı kitlesel ve coşkulu bir şekilde Taksim Meydanı’nda kutlamaya çağırdı. Bu bildiriyi yayınlıyoruz:

“1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

Emperyalist Saldırganlığa, Patronların ve Ağaların Zulüm Saltanatına Karşı Demokratik Haklar Mücadelesini Yükselmek İçin Taksim Meydanı’na …

Ülkemizde egemen sınıflarının son dönemlerde sıkça kullandığı ‘demokratikleşiyoruz’ söylemi, arka planında emekçilere yönelik saldırılarla birlikte gerçek yüzünü göstermeye devam ediyor.  ‘Demokratikleşme’ süreci hiç kuşkusuz bir yandan ülkemiz ezilen sınıf, ulus, cinsiyet ve inançların yarattığı demokrasi mücadelesini baltalamayı hedeflerken, bir yandan da yapılan bu saldırıları örtbas etmek için sahte söylemlerle ülkemiz emekçilerini aldatmayı hedefliyor.

Ülkemizdeki son bir yıllık süreç incelendiğinde dahi; içinde federasyonumuzun da bulunduğu onlarca politik ve demokratik kitle örgütünün, siyasi parti ve sendikaların devletin kolluk güçleri tarafından defalarca kez basıldığı, on binlerce kişinin gözaltına alındığı, binlerce kişinin polis fezlekelerine dayanan asılsız iddialarla hapishanelerde tutulduğu gerçekliği kendisini göstermektedir.

Bu tablonun yanı sıra emekçilere yönelik gerici yasalarla hâlihazırda bekletilen yeni saldırı konsepti, bu ‘süreci’ daha da manidar kılıyor. Başta kıdem tazminatı, bölgesel asgari ücret, kamu emekçilerine yönelik ‘rotasyon’  yasası gibi hazırlıklarla esnek ve güvencesiz çalışma koşullarının dayatıldığı bu süreçte, ‘fiziki koşullar’ öne sürülerek Taksim Meydanı’nı emekçilere yasaklama girişimi,  bazı kazanımları geri almanın dışında bir anlam taşımıyor. Zira Taksim Meydanı öne sürülen ‘fiziki koşullar’ dahi dikkate alındığında, İstanbul Valiliği’nin öne sürdüğü iddiaların aksine, önerilen birçok meydandan daha uygun bir miting alanıdır. Gerek inşaat dışında kalan alanın önerilen alanlardan daha büyük oluşu, gerekse de meydana erişim noktalarının önerilen diğer alanlara göre daha fazla ve sağlıklı oluşu, tüm bu iddiaları boşa düşürmektedir. Şu anda Taksim Meydanı’na ulaşan erişim noktalarının biri dışında hepsinde trafik akışının olduğu, trafik akışının tam olarak sağlanamadığı Tarla başı kolunun ise yapılacak bir iki ufak düzenlemeyle yürüyüş güzergâhı haline getirilebileceği, yapılan incelemelerle netleştirilmiştir…

Bu gerçekliğe rağmen egemen sınıfların iki yıl aradan sonra başlayan ‘Taksim fobisinin’ ardında başka nedenlerin yattığını görmek güç değildir. Daha önceki yasaklamaların gerekçeleri olarak öne sürülen ‘büyük provokasyon olacak’ , ’Taksim’e provokatörler gelecek’ açıklamalarında olduğu gibi devrimciler nezdinde halkın haklı mücadelesini hedefleyen, ’korku atmosferi’ yaratarak genel kitlesel katılımı engellemeye çalışan bu anlayış, dün olduğu gibi bugün de 1 Mayıs alanına gelecek yüz binleri engelleme arayışı içerisindedir. Egemen sınıflar emekçilerin haklı mücadelesi karşında bir kez daha yenilmeye mahkûmdur.

Başbakanından valisine ve emniyet müdürüne kadar ağızlarından düşürmedikleri “Taksim’de inşaat var” söyleminin arkasında siyasi bir karar vardır. 2007-2008-2009 tarihlerinde gerçekleşen ve devletin yasakladığı 1 Mayıs’lar da Taksim’de herhangi bir kazı çalışması yoktu. O zamanda farklı uydurma gerekçelerle Taksim işçi ve emekçilere OHAL uygulamaları ile kapatılmıştı. Ve bugünde devlet bürokratlarının ağzından şu cümleyi duyamıyoruz: “Evet busene kazı çalışması var, olmasaydı burada kutlanabilirdi”.  Devlet bürokratları İtinayla Taksim’de 1 Mayıs kutlamasına dair hiçbir çözüm yolunu tartıştıracak cümleler kurmuyorlar. Ne bu yıl için ne de gelecek yıl için.

Üstünde dura dura söylemek gerekir ki, devlet bürokratları “fiziki koşullar uygun değildir” belirlemesinin arkasına sığınarak Taksim’i, 1 Mayıs’a, işçilere, emekçilere yeniden kapatmak niyetindedir. 

Tüm bu saldırılara karşı Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) olarak, emekçilere yönelik bu saldırılarını boşa çıkartmak için 1 Mayıs günü yoksul emekçi halkımızı DHF saflarında yer alarak Taksim Meydanı’nı coşkuyla ve kararlılıkla doldurmaya çağırıyoruz.

Taksim 1 Mayıs alanıdır

Yaşasın 1 Mayıs!

Bıji  1 Gulan!

Örgütlü Bir Halkı Hiçbir Kuvvet Yenemez!   

Toplanma yeri: Şişli Camii önü

Saat: 09.00 “

 

 

 

Önceki İçerikCumartesi Anneleri Ermeni aydınlarının akıbetini sordu
Sonraki İçerik1 Mayıs polis terörüne sahne oldu-YENiLENDİ(foto haber)