DHF: 15-16 Haziran Direniş Bilincini Kuşanalım!

15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47.yıl dönümü dolayısıyla Demokratik Haklar Federasyonu bir açıklama yayınladı. ‘’15-16 Haziran Direniş Bilincini Kuşanalım’’ başlığı ile yapılan açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ(15.06.2917)-‘’15-16 Haziran 1970 tarihinde faşist diktatörlüğün işçi düşmanı yasalarına ve yasaklarına karşı 150 bini geçkin işçi alanlara çıkmış, polis ve jandarma barikatlarını aşmış, panzerlere, namlulara meydan okumuştur. 15-16 Haziran direnişimiz 47. Yılında işçi sınıfı ve emekçilere yol göstermeye devam ediyor.

Dünden bugüne işçi sınıfına yönelik saldırılar azalmamıştır. TC devleti tarihi işçi sınıfına ve emekçilere yönelik sömürünün, baskının ve katliamların tarihidir. Bu tarih Zonguldak’ta kölece çalışmanın adı ‘mükellefiyettir’, Kozlu’dur, Çeltek’tir, Soma’dır, Ermenek’tir, Şirvan’dır…

İşçi sınıfı ve emekçilere yönelik saldırılar artarak devam ediyor. Cebimizdeki son kuruşa dahi göz diken emperyalist-kapitalist dünya düzeni ve onun işbirlikçi yerli iktidarları tüm dünyada kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılarını pervasızca arttırıyor. Ülkemiz egemenlerinin temsilcisi Erdoğan/AKP iktidarı bu saldırıları bugün boyutlandırmaktadır. Zorunlu BES ile yolsuzluklarına fon oluşturan, özel istihdam bürolarıyla köleliği yasallaştıran AKP iktidarı şimdi de Kıdem Tazminatı hakkımıza göz dikmiş durumdadır. Yüz yıllık mücadeleler sonucunda elde edilen kazanımları OHAL ve savaş fırsatçılığı ile bir çırpıda gasp edeceğini düşünen AKP iktidarına işçi sınıfı ve emekçiler 15-16 Haziran direniş bilinci ile karşılık verecektir/vermelidir. İşçi sınıfı ve emekçiler, burjuva iktidarları devirecek güce sahiptir.

15-16 Haziran şanlı işçi direnişinin cüretiyle emeğimize, yaşamımıza, irademize yönelen saldırılara karşı birleşik bir emek mücadelesi oluşturalım. Masa başlarında imzaladıkları fermanları sokaklarda yıkalım. 15-16 Haziran’dan Haziran/Gezi’ye isyanı kuşanalım’’.

15-16 Haziran Direnişimiz Yol Göstermeye Devam Ediyor!

Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!

Yaşasın İşçilerin-Emekçilerin Birliği!

 

 

 

 

 

Önceki İçerikOrtadoğu’nun Dizayn Edilmesinde “yeni” Bir Süreç, RAKKA operasyonu!
Sonraki İçerikCHP’den demokrasi şarlatanlığı!