DHF: Abdullah Kalay’a özgürlük!

DHF kalbinin yüzde 70’i çalışmadığı halde içeride tutularak katledilmek istenen Yeni Demokrasi dava tutsağı Abdullah Kalay için Galatasaray Lisesi önünde eylem yaptı

İSTANBUL (05.09.2013)- Devlet bir yandan tecrit politikalarıyla devrimci tutsakları ‘ıslah’ etmeye, bu yolla onları düşüncelerinden ve ideallerinden uzaklaştırmaya çalışırken diğer yandansa hasta tutsakların tedavisini engelleyerek, hapishane koşullarında tedavileri mümkün olmadığı halde onları serbest bırakmayarak resmen katlediyor.

İçeride tutularak katledilmek istenen tutsaklardan biri de kalbinin yüzde 70’i çalışmadığı halde serbest bırakılmayarak tedavisi engellenen Ölüm Orucu gazisi Abdullah Kalay. Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) dün saat 19.30’da Galatasaray Lisesi önünde yaptığı bir eylemle hasta tutsak Abdullah Kalay’ın derhal serbest bırakılmasını, Kalay’ın başına bir şey geldiği takdirde bundan bizzat AKP iktidarının ve onun emrindeki Adli Tıp Kurumu’nun sorumlu olduğunu açıkladı. “Abdullah Kalay’a özgürlük” pankartını ve “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın. Abdullah Kalay’a özgürlük” dövizlerini taşıyan kitle sık sık “Abdullah Kalay’a özgürlük”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganlarını attı. DHF adına yapılan basın açıklamasında 13 Nisan 2012’de Kandıra 2Nolu F Tipi Hapishanesinde kalp krizi geçiren Kalay’ın saatlerce hastaneye götürülmeyerek ölüme terk edildiği, hastaneye geç götürüldüğü için, kalbini besleyen hücrelerin önemli bir kısmının ölmesinden kaynaklı mevcut sağlık sorunlarının onarılamaz bir hal aldığı ifade edildi.

Kalbinin yüzde 70’i çalışmıyor

Doktorların ağır kalp yetmezliği, solunum güçlüğü, şok gibi sorunlar yaşayacağına dair uyarılarını yaptığı Abdullah Kalay’a 12 Ağustos 2013 tarihinde yeniden anjio yapıldığı belirtilen açıklamada tekrarlanan tetkiklerde Kalay’ın kalp ritminin bozulduğu, kalbinin %32’sinin çalıştığı, damarlarında %70 daralma ve tıkanma riski tespit edildiği vurgulandı. Kalay’ın ayrıca baş dönmesi, sırt ve göğüs ağrıları, kollarda ve bacaklarda uyuşma gibi sağlık sorunları olduğu ve 1996 ve 2000 Ölüm Orucundan kaynaklı Wernike Korsakof hastası olan Kalay’da %27 duyma kaybı, kulaklarda çınlama, sürekli baş ağrısı, alerjik astım, boynunda düzleşme, bağırsaklarında ağrı gibi sağlık sorunları olduğu açıklandı.

Adli Tıp Kurumu: Kalbi çalışıyor (!)

Adli Tıp Kurumu’nun bu rahatsızlıkları nedeniyle iki kez başvuruda bulunan Kalay’ın başvurularını hiç inceleme ve muayene yapmadan ‘kalbi çalışıyor’ diyerek reddettiği belirtilerek bunun Adli Tıp Kurumu’nun  hasta tutsaklara yönelik  ‘intikamcı’, ‘ölüme terk etme’ yaklaşımının sonucu olduğu vurgulandı. “Adli Tıp Kurumu’nun bu yaklaşımı daha önce  birçok hasta tutsağın ölümüne neden olduğu gibi bundan sonra da birçok tutsağın tedavisinin engellenerek öldürülmesi sonucunu doğuracaktır. Zira Adli Tıp Kurumu resmi tekel bilirkişi olarak tarafsızlığını yitirmiş ve siyasal iktidarın özellikle kendisine muhalif  tutsakları öldürme  politikasını  hayata geçiren  bir kurum haline gelmiştir. ‘Meslek etiğini’  ayaklar altına alan  ‘hipokrat yeminli’  bu kurum, hapishanelerde ya da tahliyesi yapıldıktan sonra dışarıda ölen birçok tutsağın ölümünden sorumludur. Bu sorumluluk sadece Adli Tıp Kurumuna ait olmayıp, hapishaneleri, mahkemeleri, kolluk güçleri ve diğer mekanizmalarıyla ülkemiz egemen sınıfları özgülünde burjuva feodal sistemindir. Ülkemiz egemen sınıflarının AKP üzerinden sıkça dillendirdikleri ‘demokratikleşme’, ‘insan hakları ihlallerinin sıfıra inmesi’ gibi zırvalıklarının sadece hapishanelere baktığımızda dahi gerçeklikten uzak, bir aldatma olduğu ortaya çıkacaktır. “ denilen açıklamada son on yılda hapishanelerde bin 734 kişi öldürüldüğü, hala hapishanelerde 142Si olmak üzere 490 hasta tutsak bulunduğu açıklandı. Açıklama “Bizler, Demokratik Haklar Federasyonu olarak başta Abdullah Kalay olmak üzere tüm hasta tutsakların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz ve tüm kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Hasta tutsaklara özgürlük! Abdullah Kalay’a özgürlük!”  sözleriyle sonlandırıldı.

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapan kitle sık sık “Abdullah Kalay’a özgürlük” pankartını taşıyan kitle sık sık “Abdullah Kalay’a özgürlük”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganlarını attı. Eyleme Halk Cephesi de destek verdi.

 

 

 

 

Önceki İçerikElif’in mücadelesi sürüyor
Sonraki İçerikODTÜ’deki direnişe polis saldırısı (Yenilendi)