DHF’den Gazi’de Hayır paneli

DHF Gazi Dersimliler Derneği’nde “Faşizmin yeni anayasa ile tahkimatına hayır” başlıklı panel gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (05-03-2017)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) “Faşizmin yeni anayasa ile tahkimatına hayır” başlıklı panel gerçekleştirdi.

İstanbul Gazi Dersimliler Deneğin’de gerçekleştirilen panele İstanbul Milletvekili Erdal Ataş Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçolğu konuşmacı olarak katıldı.

Dersimliler derneğinde gerçekleştirilen panelde ilk olarak konuşan İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, 12 Eylül Anayasası’nın getirdiği tekçi zihniyete dikkat çekerek, “Bugün ırkçı ve ayrımcı olan 12 Eylül Anayasası herhangi bir şekilde değiştiril meden bize onaylatmak istiyorlar. Ama biz bu tekçi zihniyete hayır diyoruz” dedi.

‘Tekçi anayasa için Hayır diyoruz’

Tarihte, krallıkların halkın direnişiyle yıkıldığına işaret eden Ataş, “Bugün krallığı yeniden getirmeye çalışıyorlar. Ancak, bu demokratik değildir. Halkın kendi geleceğine dair karar verebileceği bir anayasanın olması gerekir. Tekçi değil demokratik anayasa istiyoruz” diye konuştu. “Sistemlerinin çöktüğü zaman darbe yaparak, yeni anayasayı halkın önüne getiriyorlar” diyen Ataş, “77’de işçiler ve demokratik güçler haklarını almak için direndiler. Demokratik anayasayı isteyenlere darbe yapıldı ve 12 Eylül Anayasası getirildi. Bugün de sistemleri çöktü. Haklarını isteyen demokratik güçlere darbe yaparak, tekçi bir anayasa getirmeye çalışıyorlar. Bunun için hayır diyoruz” dedi.

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise, doğa talanlarına dikkat çekerek, “Kendi hukuklarını bile tanımadan ormanlık alanlar talan ediliyor. Tek bir kişinin ağzından çıkacak bir kararla doğayı perişan edecekler” diye konuştu. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yerine bugün yerel yönetimlerin güçsüzleştirilmeye çalışıldığını belirten Maçoğlu, “80’nin üzerinde belediye başkanı siyasi kararlarla tutuklandı. Kendisine muhalif olan herkese müdahale edecekler. Sıra bize de gelecek. Bu baskıları hissedebiliyoruz. Halkın iradesini hiçe sayıyorlar. Evet çıkması halinde Yerel Yönetim Yasası’nı hiçe sayacaklar. Bunun için hayır demeliyiz. Sokak sokak çalışmalıyız” dedi. “Evet de çıksa hayır da çıksa biz bunların sistemine tabi olmayacağız” diyen Maçoğlu, “Ezilenler yönetime gelene kadar mücadelemiz sürecek” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından yüzlerce kişinin katılım gösterdiği panel, soru cevap kısımdan sonra etkinlik son buldu.

Önceki İçerikEmperyalist ve bölgesel gerici güçlerin Suriye ve Ortadoğu satrancı!
Sonraki İçerikSÖH program ve tüzük konferansı gerçekleştirdi