DHF Dersim’de taraftarlarıyla ‘Genel Seçim’ toplantısı düzenledi

Demokratik Haklar Federasyonu Dersim örgütlülüğü, taraftar toplantısı düzenleyerek 7 Haziran’da yapılacak olan Genel Seçimlere dair tavrını tartıştı . Toplantıya HDP Dersim milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin’in yanı sıra İstanbul adayı DHF’li Erdal Ataş, Ovacık ve Mazgirt belediye başkanları da katıldı

DERSİM (14.04.2015) – Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Dersim örgütlülüğü genel seçimlere dair taraftar toplantısı gerçekleştirdi. Saat 17.00’de belediye konferans salonunda Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, İstanbul milletvekili adayı Erdal Ataş ve DHF temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen toplantı Devrim ve sosyalizm uğrunda şehit düşenler için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu.

Toplantıya Ovacık ve Mazgirt Belediye Başkanları da katıldı

Saygı duruşunun ardından ilk olarak söz hakkı alan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; ‘’44 yıllık Kaypakkaya tarihimizden yola çıkarak ittifakların çok önemli olduğunu düşünerek bir arada çalışma kültürü yarattığı ve devrimcileri aynı paydada buluşturduğu için ittifakları önemsiyoruz. Bundan doğru irademizden açığa çıkan bu karar doğrultusunda ittifaklar üzerinden ortak çalışmaları örmeli, bu yolda her birimiz özneleşmeliyiz.’’

Ardından söz hakkı alan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel konuşmasında, ‘’Gerici güçlerin dayatmalarına karşı ezilen uluslar tek yürek olmalı ve siper kardeşliğini hep beraber örmelidir. Türkiye’nin dört bir yanında AKP iktidarı başta olmak üzere tüm gerici güçleri alaşağı etmek için seçim barajlarını yıkacağız, dayanışmayı yükselteceğiz.’’ İfadelerine yer verdi.

Faşizme karşı birleşmeyenler faşizmin zindanlarında birleşirler”

DHF Dersim temsilcisi konuşmasında, ‘’Genel seçimler ezilen kitleler için kurtuluş değildir. Asıl kurtuluş radikal militan mücadeleden geçmektedir. Bugün günün somut koşulları üzerinden parlamenter mücadeleyi zorunluluk algılayarak buna uygun süreç işlettik. Bu süreç doğrultusunda çıkaracağımız milletvekili ezilen halkları ve ulusları temsil edecektir. Bulunduğumuz her alanda ezilen kitlelerin ulusların sesini yükselteceğiz. ‘Faşizme karşı birleşmeyenler, faşizmin zindanlarında birleşirler’ biz zindanlarda birleşmeyi değil bizler alanlarda birleşmeyi tercih ettik” ifadelerine yer verdi.

‘Tüm dostlarımızı HDP’ye güç vermeye çağırıyoruz’

İstanbul 1. bölge 3. Sıradan DHF ve HDP ittifakının milletvekili adayı Erdal Ataş konuşmasında;  “Bizler Türkiye Kuzey Kürdistan’da 44 yıllık geleneğin temsilcileriyiz. Biz mirasımız üzerinden hatalardan dersler çıkararak yeni yollar ve yöntemlerle özgürlük mücadelesi doğrultusunda adımlar atacağız.

Kadın, LGBTİ, çevre, doğa, ulus, milliyetler meselesi, inanç meseleleri alanında mücadele yürütüyoruz. Adil eşit bir dünya yaratmak için insanlar için burada yer alacağız. Demokrasi, özgürlük ve insan hakları gibi argümanların tamamen demagojik biçimde kullanılarak halk kitlelerinin manipüle edilmeye çalışılması da burjuva oyunun bir perdesi olarak sergilenmektedir. İşçi ve emekçiler, ezilen milliyetler, ezilen inanç kesimleri, kadın ve LGBTİ’ler kendi kaderlerini ellerine alan kendi belirledikleri programlarla, kendi adaylarıyla süreci karşılamalarından başka çıkar yol kalmamıştır. Mücadele tüm alanların toplamından oluşmaktadır ve parlamento bu mücadelenin küçük bir parçası durumundadır.

Meseleyi asıl mücadele alanlarından koparan anlayışlar, tek başına parlamentoyla halklara asla özgürlük ve barış getiremezler.  Tüm çalışanlarımızı ve dostlarımızı bu bilinçle her alanda mücadeleyi yükseltmeye ve gerici güçleri parçalama ve geriletme temelinde ilerici-sosyalist-devrimci-demokrat-yurtsever güçlerin ortaklaştığı HDP’ye güç vermeye çağırıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Toplantıda ‘ortak cephe’ vurgusu ön plana çıktı

Hozat DHF İl Genel Meclis üyesi Niyazi Akgül konuşmasında ; “ Aldığımız mirası yarınlara ulaştırmak için mücadele etmek zorundayız. Ezilen tüm ulusların bir araya gelerek ortak bir cephe oluşturmak, demokrasi güçlerin birleşmesi ortak payda da buluşarak mücadeleyi buradan yükselterek genel seçimlere katılımın tam anlamıyla olması gerekiyor” sözlerine yer verdi.

Dersim Belediyesi Eş Başkanı Nurhayat  Altun ise konuşmasında; “Dersim’de İbrahim Kaypakkaya’nın yoldaşları ile bir arada olmanın heyecanını yaşıyorum. Örnek aldığım Kaypakkaya yoldaşın, yoldaşları ile aynı özgürlük sevdasıyla mücadele etmek bizleri mutlu etmektedir.  Bu heyecanla bu inançla milletvekili adaylarına buradan başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

HDP Dersim milletvekili adayları Alican Önlü, Edibe Şahin ve ESP temsilcisinin konuşmalarının ardından açık kürsü kurularak toplantı sonlandırıldı.

 

 

Önceki İçerikDersim’de HDP seçim bürosu açlıldı
Sonraki İçerikSoma davasının ikinci duruşması görülüyor