DHF: Haksız savaşların askeri olmayacağız sarayları saltanatları yıkacağız!

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) 10 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan Emek Demokrasi ve Barış mitingine katılım çağrısında bulundu

HABER MERKEZİ (02.10.2015) – Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) yaptığı açıklamayla, 10 Ekim’de yapılacak olan mitinge katılarak halkların kardeşliğini ve mücadelesini yükseltme çağrısında bulundu.

DHF tarafından yapılan açıklamanın tam metni ise şu şekilde; “Türkiye –Kuzey Kürdistan’da AKP iktidarının halklara karşı başlatmış olduğu topyekun gerici bir savaş yürütülmektedir. Kürdistan başta olmak üzere ülke genelinde çocuk, yaşlı genç demeden katliamlar yapan AKP iktidarı seçimlerde dikensiz gül bahçesi yaratarak önündeki tüm barikatları yıkmaya çalışmaktadır. Kuşkusuz ki bu barikatların başında Kürt ulusal hareketi başta olmak üzere, devrimci, sosyalist ve ilerici güçler gelmektedir. AKP iktidarı 7 Haziran öncesinde olduğu gibi sonrasında da aldığı yenilginin hazımsızlığı ile saldırılarını pervasızlaştırarak arttırdı. Bu bağlamda Kürt ulusu, devrimci ve ilerici güçlere karşı topyekun gözaltı ve tutuklama furyası başlatılarak binlerce insan gözaltına alındı yüzlercesi tutuklandı. Yine bu saldırı ve gerici savaş konsepti doğrultusunda Kuzey Kürdistan’da tam bir devlet terörü başlatıldı. Kanlı postallarıyla Kürdistan’da halklara karşı barbarca saldıran AKP’nin cellatları sistematik bir hal alan çocuk katliamları başta olmak üzere onlarca sivili  vahşice katlettiler. Özellikle Özyönetimlerin ilan edildiği Kuzey Kürdistan’ın bazı merkezlerinde açıkça katliamlar gerçekleştirildi. Yine Kuzey Kürdistan’ın birçok yerinde onlarca bölgede OHAL uygulamaları devreye sokularak yasaklı bölgeler ilan edildi. AKP iktidarı gerici propagandanın etkisi altında bırakılmış kitleleri ve kendi güdümündeki sivil faşist güçleri milliyetçilik ve şovenizm zehiri ile harekete geçirerek ülke genelinde HDP binaları başta olmak üzere, devrimci ve ilerici güçlere ve kurumlara karşı linç saldırıları gerçekleştirdi. Yine bu gerici saldırı konsepti ve yaratılan milliyetçilik basıncı ile birlikte sözde ”Sendikalar, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri” tarafından bayrak yürüyüşleri gerçekleştirilerek toplumsal linç kampanyaları meşrulaştırılmaya çalışıldı.

AKP iktidarı ve tüm gerici güçlerin ”vatan, bayrak ve milliyetçilik” gibi gerici söylemlerle toplumsal ayrışmayı ve kutuplaşmayı derinleştirdikleri ve Kürt ulusuna karşı uygulanan milli zulmü savaş çığırtkanlığı naralarıyla alkışladıkları bu süreçte bizler de tüm üye ve taraftarlarımız başta olmak üzere devrimci, demokrat, yurtsever ve ilerici tüm kitleleri halkların birliği ve kardeşliğini örmek ve yaratılan milliyetçilik ve toplumsal linç saldırılarını teşhir etmek, halkların ortak mücadelesini büyütmek için sendikalar ve DKÖ’ler tarafından 10 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek olan ”Emek, Demokrasi ve Barış” mitingine katılmaya, halkların kardeşliği ve mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

 

Önceki İçerik‘Büyük insanlık, büyük barış’
Sonraki İçerikHDP Kadın Bildirgesi açıklandı (Yenilendi)