DHF Sarıgazi örgütlülüğünden coşkulu etkinlik

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Sarıgazi örgütlülüğü, Sarıgazi’de Kızıldere derneğinde düzenlediği etkinlikle, YÇKM Müzik Topluluğu ile sanatçı Şenol Akdağ’ı ezgilerini kitleye ulaştırırken, YÇKM Tiyatro Ekibinin tiyatro gösterimi ve şiir dinletisiyle, tasfiyeciliğin giderek derinleştiği günümüz koşullarında örgütlü mücadeleyi yükselteceği vurgusunu ön plana çıkardı

HABER MERKEZİ (14.04.2013)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Sarıgazi örgütlülüğü Kızıldere derneğinde düzenlediği etkinlikle, YÇKM Müzik Topluluğu ile Şenol Akdağ’ın ezgilerini ve YÇKM Tiyatro Ekibinin tiyatro gösterimi ile şiir dinletisini halka ulaştırdı.

Etkinlik salonuna DHF tarafından “18 Mayıs’ı 1973’ü unutma Hatırla ve öğren ondan Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” , “Ağaların ve patronların zulmüne karşı insanca bir yaşam ve halk demokrasisi için 1 Mayıs’ta DHF saflarında birleşelim” , “Tüm tasfiyeci saldırılara karşı örgütlü mücadeleyi büyütüyor kararlılıkla yürüyoruz” , “Yeni kadını yaratmak iradesiyle özgür bir dünya için mücadeleye 1 Mayıs’ta DHF saflarında birleşelim” yazılı dövizler asıldı.

Açılış konuşmasında Yeni Demokrasi mücadelesinde şehit düşen devrimcilerin mücadelesinin önemine vurgu yapılarak şehit düşen devrimciler anıldı. Sahneye ilk olarak YÇKM Müzik Topluluğu çıkarak ezgilerini halkla paylaştı. 10 yaşında bir çocuk tarafından Bonzai adlı hikaye müzik eşliğinde okundu. Ali Haydar şarkısıyla dinletiye başlayan YÇKM Müzik Topluluğu’nun sunduğu ezgiler ilgiyle izlendi.  Çok sayıda şiirin okunduğu dinletide,  Garip Şahin tarafından yazılan Töre şiirinden bir bölüm de okundu. YÇKM Tiyatro Ekibi sahneye çıkarak hazırladığı oyunu kitleye sundu. Tiyatro gösterimini halk ilgiyle izlerken keyifli anlar yaşadı. Oyun özel mülkiyete karşı verdiği mesajla da görülmeye değerdi. 15 Mart 1997’de şehit düşen komünist önder Cüneyt Kahraman’ın annesi Gülten Kahraman da okuduğu şiirle etkinlikte yerini aldı.

“Tasfiyeciliğe karşı örgütlü mücadeleyi büyütüyoruz”

DHF Sarıgazi örgütlülüğü adına hazırlanan konuşmada tasfiyeciliğin giderek derinleştiği günümüz koşullarında örgütlü mücadelenin önemine vurgu yapıldı. Yeni Demokrasi mücadelesinin 41. Yılına, komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. Yılına girildiğinin anlatıldığı konuşmada, ülkemizdeki ve dünyadaki genel siyasi duruma dikkat çekildi. Demokratik haklarını kullandıkları için tutuklanan DHF’lilere yüz yılı geçen hapis cezaları verildiğinin ifade edildiği açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Kaypakkaya sloganı attığı için, bugün hala yoldaşlarımız, dostlarımız, aydın ve sanatçılarımız yargılanmaktadır. Kaypakkaya sloganı attığı için, 2 Temmuz eylemine katıldığı, Demokratik Kadın Hareketi Bülteni dağıttığı için, “Roboski Katliamı’nın hesabını vereceksiniz” dedikleri için yoldaşlarımız 120 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Dost ve düşman herkes bilsin ki değil 10 yıl, değil 50 yıl, değil 100 yıl, 1000 yıl da verseniz Kaypakkaya yoldaşın açtığı yolda ilerlememizi engelleyemeyeceksiniz.

Bizlere düşen görevler ve sorumluluklar çerçevesinde, tasfiyeciliğe, emeğimizin sömürülmesine, kadına yönelik her türden şiddete, tutuklama terörüne, ağaların ve patronların zulüm saltanatına karşı; Yeni Demokrasi mücadelesi perspektifinde Demokratik Haklar Federasyonu saflarında örgütlü mücadeleyi büyüterek sizleri 1 Mayıslardan, 18 Mayıslara tüm kızıllığımızı ve devrimci coşkumuzu kuşanarak binler olup alanlara akmaya çağırıyoruz.”

DHF temsilcisinin konuşmasının ardından sanatçı Şenol Akdağ sahneye çıkarak, Zazaca ve Türkçe ezgilerini halka ulaştırdı. Akdağ’ın ezgilerine halaylarıyla eşlik eden kitlenin coşkusu doruğa ulaştı.

Etkinlik halka 1 Mayıs’ta DHF saflarında alanlara çıkma çağrısıyla sona erdi.

 

Önceki İçerikÖcalan’ın Newroz’da yaptığı çağrısı üzerine!
Sonraki İçerikDHF Sarıgazi’den coşkulu etkinlik