Gazi’de DHF üyesinin kaçırılması protesto edildi

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), İstanbul Demokratik Haklar Derneği üyesi bir kişinin sivil polisler tarafından kaçırılarak darp edilmesini yürüyüş düzenleyerek protesto etti

İSTANBUL (08.01.2014)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), İstanbul Demokratik Haklar Derneği üyesi bir kişinin sivil polis tarafından kaçırıldıktan sonra Gazi barajına götürülüp, darp edildikten sonra bırakılmasını protesto eden bir eylem gerçekleştirdi.

Eski Karakol Durağı’nda toplanan kitle “Polis Tacizine Boyun Eğmedik Eğmeyeceğiz” pankartını açarak, DHF flamalarıyla Gazi Cemevi’ne yürüdü.

Yürüyüş esnasında sesli ajitasyon yapılarak polisin faşist yüzü teşhir edilirken, halk da evlerinin balkonlarına çıkarak alkışlarla yürüyüşe destek verdi. 

Yürüyüş sırasında kitle, “Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Devrimci irade teslim alınamaz” , “Yaşasın demokratik haklar mücadelemiz” , “Biji biratiyan gelan” sloganlarını attı.


‘Demokratik haklar mücadelesi meşrudur’

Yürüyüşün ardından basın açıklamasının okunmasına geçildi. Açıklamada devletin, haklı ve meşru bir mücadele yürüten DHF’ye yönelik baskılarına dikkat çekilerek DHF üye ve taraftarlarına yönelik gözaltı ve tutuklama terörünün devam ettiği ifade edildi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Kısa bir süre önce Zeytinburnu’nda DHF üye ve taraftarlarının önünü ekip aracıyla kesen sivil polisler, DHF taraftarları üzerinde psikolojik baskı kurmaya çalışarak tehditlerde bulunmuştur. Bir hafta önce Diyarbakır’da DHF üyeleri telefonla aranarak taciz ve tehditlerde bulunulmuştur. Bu baskılar ve tehditler üyelerimizin aileleri aranarak da devam ettirilmektedir.

Son olarak Gazi Mahallesi’nde üye ve taraftarlarımız sivil polislerce araçlarına alınarak kaçırılma girişiminde bulunulmuştur. 3 Ocak günü saat 22.00 civarında İstanbul Demokratik Haklar Derneği üyemiz işten döndüğü sırada, ara sokaklardan sivil polislerce kimlik araması bahanesiyle zorla arabaya alınarak Gazi Barajı’na götürülmüş, tehdit ve şiddete maruz bırakılmıştır. Üyemize neden dernek üyesi olduğuna dair sorularla, diğer üyelerimizin isimleri ve buna benzer birçok soru sorulmuştur. Üyemize ‘Derneklerde neler yaptığınızı biliyoruz’ denilerek tehditler sürdürülmüştür. Bundan sonra üye taraftarlarımıza yönelik gelişecek kaçırılma, baskı ve tehditlerden Emniyet Müdürlükleri ve Valilikler sorumludur” denildi.

Kitleselliğiyle dikkat çeken eyleme BDP, ESP, Halkevleri, Halk Cephesi, Partizan, Mücadele Birliği, SDP ve SYKP destek verdi.

Önceki İçerikİşkence gören çocuklar açlık grevine hazırlanıyor
Sonraki İçerikAbdullah Kalay için ATK önünde oturma eylemi