DHF’den Okmeydanı’nda seçim gündemli toplantı

Demokratik Haklar Federasyonu 2. Bölge Koordinasyonu bugün YÇKM’de DHF-HDP İttifak adayı Erdal Ataş’ında katılımıyla Okmeydanı halkıyla toplantı düzenledi

İSTANBUL (25.04.2015)- Demokratik Haklar Federasyonu 2. Bölge Koordinasyonu Okmeydanı’nda DHF-HDP 1. Bölge 3. sıra adayı Erdal Ataş’ın da katılımıyla seçim ve güncel sorunlar üzerine Okmeydanı halkıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler adına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından kısa bir sunum yapan DHF Koordinasyonu seçim sürecine dönük çalışmaları halkla birlikte tek yumruk bir şekilde yürütme taleplerini bir kez daha yinelediler.

Ardından HDP İstanbul 1. Bölge 3. Sıradan milletvekili adayı olan DHF’li Erdal Ataş söz alarak DHF’nin dünden bugün seçim sürecine nasıl yaklaştığı, HDP’yle hangi zeminde ve nasıl bir ittifak anlayışıyla hareket ettiği ve dünyada ve Türkiye-Kuzey Kürdistan’da gericilerin nasıl örgütlendikleri ve halklara hangi zeminde saldırdıklarına ve bunun karşısında ezilen ve sömürülen sınıfların ve kesimlerin nasıl konumlandıklarına dair genel bir sunum yaparak DHF’nin güncel siyasal durumu nasıl analiz ettiğini açıkladı.

‘Proletarya ve emekçiler kendi iktidarını kendi ellerine almalıdır’

Ataş şunları ifade etti: “Meclis de yoldaşlarımızın yani bizim meclisimizin bize vermiş olduğu görevler çerçevesinde hareket edeceğiz. HES’lere ve barajlara dönük devlet politikalarında hapishanelerde hasta tutsaklara ve çocuk tutsaklara dönük politikalarda, işkence ve diğer devlet saldırı ve politikalarına karşı yürütülen mücadelelerde bizlerde mecliste sizin sesiniz olmaya çalışacağız. Çevre, cinsiyet mücadelesi, emek cephesi, işçilerin güvencesiz olarak çalıştırılması sorunlarında sürdürdüğümüz mücadeleyi meclis alanında da sürdüreceğiz.

Bizler elbette yarının seçimlerle gelmeyeceğini biliyoruz, sendikal mücadelelerle de gelmeyeceğini biliyoruz. Bunun en yakın örneği Kobané’dir. Eğer insanlar Kobané’de kendi partilerine ve mücadelelerine sahip çıkmasalardı, kendi savunma güçlerini oluşturmamış olsalardı biliyoruz ki bugün tam hak eşitliği çerçevesindeki o projeyi sağlayamamış olurlardı. Bizler de bu durumun bilincindeyiz. Proletarya ve emekçiler kendi iktidarını kendi ellerine almadıkları müddetçe, kendi kaderlerini kendileri tayin etmedikleri müddetçe ve toplumsal üretim ve denetimi kendi ellerine almadıkları müddetçe gerçek anlamda bir kurtuluşun olacağına inanmıyoruz.”

Ataş’ın ardından toplantıya katılanlar sırayla söz alarak görüş, öneri ve eleştirilerini sundular. Söz alan katılımcılar DHF’nin geçmiş tavrını sorgulayarak bugün seçimlerin ne boyutta önemli olduğunu sorulup, emek cephesindeki boşluğun ve inanç ve azınlıklar üzerindeki baskıların parlamento yoluyla nasıl giderilebileceği üzerine sorularını yönelttiler. Ayrıca DHF’nin seçim sürecinde HDP ile girdiği ittifakın bir birleşik cepheyi doğurabileceği sorusu da katılımcılar tarafından soruldu.

Toplantı soru ve cevaplarla devam etti

Son olarak söz alan DHF’li milletvekili adayı Ataş soruları ve eleştirileri yanıtladı.

Kitlelerin önemli bir bölümünün burjuvazi tarafından parlamentoya kanalize edilip manipüle edildiğini belirten Ataş, demokrasi güçlerinin de parlamento alanına dair bir program oluşturması gerektiğine değindi. Uzun soluklu olarak yürütülen demokrasi mücadelesinde parlamentonun da siyasi bir kazanıma dönüştürülmesi ve burjuvazinin parlamento içerisinde alanının daraltılıp, teşhirinin yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Demokrasi güçlerinin gerçek kurtuluşunun ancak alternatif bir projeyle ve toplumun değişip dönüşümüyle ve kendi iktidarlarıyla mümkün olabileceği, var olan burjuva temsili parlamentosunun da emekçilere ve ezilen inançlara dönük saldırıların ancak bir nebzede olsa geriletilebileceğine değinildi.

Önceki İçerikDersim’de faşist saldırılara karşı basın açıklaması
Sonraki İçerikAdana’da coşkulu konser