DHF’lilerin İzmir’deki duruşmasına katılım çağrısı

İzmir Demokratik Haklar ve Kültür Derneği bir açıklama yaparak, İzmir’de tutuklanan DHF üye ve taraftarlarının 2 Ekim’de İzmir Bayraklı Adliyesi’nde saat 09.30’da görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ (22.09.2013)-İzmir Demokratik Haklar ve Kültür Derneği bir açıklama yayınlayarak DHF üye ve taraftarlarının 2 Ekim’de İzmir Bayraklı Adliyesi’nde saat 09.30’da görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı. Çağrı metnini öneminden dolayı yayınlıyoruz.

“Sömürü ve zulüm düzeninin, halka ve onun örgütlü güçlerine karşı her geçen gün ivmelenen saldırılara 13 Kasım 2012 tarihinde bir yenisi daha eklenerek ülke genelinde birçok Demokratik Haklar Federasyonu üye ve taraftarı gözaltına alınmıştı. Yapılan gözaltı ve tutuklama terörünün İzmir ayağında 13 kişi tutuklanmıştı.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve bileşeni Demokratik Gençlik Hareketi (DGH)’ne yönelik 13 Kasım 2012 tarihinde yapılan saldırılar, halkın örgütlü gücünü yok etme çabasının bir ürünüdür. Demokratik Haklar Federasyonu ve bileşen örgütleri kuruldukları günden bu yana, halkın haklı öfkesini örgütlü bir güce dönüştürmede ciddi bir mesafe kat etmiş ve yönlendirdiği merkezi kampanyalarla da geniş bir kitle tabanının güvenini kazanmıştır. Demokratik haklar mücadelesinde kat ettiği mesafe beslendiği tarihsel mirasın ürünü olmakla birlikte, sürece dair geliştirdiği politikaların bir sonucudur. Ki bu elzem yürüyüş, bulunduğumuz mevziiyi daha çok güçlendirme ve halkın haklı mücadelesini büyütme görevlerini önümüze koymuştur. Biz bu saldırıları ilk defa yaşamadık ve biliyoruz ki bu saldırı son da olmayacak.

Hakim sınıfların mesnetsiz iddialarıyla gözaltına alınan ve yine aynı mesnetsiz iddialarla tutuklanan arkadaşlarımız düzmece ve hayal gücü zorlanarak hazırlanan polis fezlekeleriyle ‘Maoist Komünist Partisi’ ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Hatta daha da ileri gidilerek İzmir Demokratik Haklar ve Kültür Derneği  ‘Maoist Komünist Partisi il binası’ olarak ifade edilmiştir.

Yine aynı şekilde yapılan demokratik ve meşru eylemler iddianamede delil olarak gösterilmekte, 1 Mayıs, 8 Mart ve 18 Mayıs İbrahim Kaypakkaya anmalarına katılmak yasa dışı eylemler olarak ifade edilmektedir.

Meşru ve demokratik mücadelemizi yasa dışı tanımlayarak, mücadelemizin meşru ve demokratik muhtevasını yok edebileceklerine, bu mücadeleyi sindireceklerine inananlar, bu yolla arkadaşlarımızı teslim almaya çalışanlar bilmelidirler ki hiçbir saldırı, baskı ve uygulama, bizim, ezilen milyonlarca emekçinin haklı davasıyla bir bütün olan demokratik ve meşru mücadelemizi engellemeye yetmeyecektir.

Bu vesileyle 11 aydır İzmir Kırıklar ve Şakran Hapishanelerinde tutuklu yargılanan Demokratik Haklar Federasyonu üye ve taraftarlarıyla dayanışmayı büyütmek ve 2 Ekim’de yapılacak olan mahkemede tüm bu mesnetsiz iddialara karşı sesimizi yükseltmek için tüm dostlarımızı İzmir Bayraklı Adliyesine çağırıyoruz.

YER: İzmir Bayraklı Adliyesi

TARİH: 2 Ekim Çarşamba

SAAT: 09.30”

 

Önceki İçerikMuharrem Karataş sonsuzluğa uğurlandı
Sonraki İçerikNurtepe halkı Abdullah Kalay için yürüdü