DHF,Ovacık ve Mazgirt Belediye Başkanlarından ortak basın açıklaması

Demokratik Haklar Federasyonu Dersim örgütlülüğü, Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu ve Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel  7 DHF üyesi ve Dersim Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe  hakkındaki hapis kararının Yargıtayca onanmasıyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi

DERSİM (24.01.2015)- Demokratik Haklar Federasyonu Dersim örgütlülüğü Yargıtay’ın 7 DHF üyesi ve Dersim Barosu Başkanı’na verilen hapis ‘cezasını’ onamasıyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dersim DHF Temsilcisi, Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu,  Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel ile beraber konuya dair bir açıklama gerçekleştirdi. DHF adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2009 sürecinde DHF’nin cemaat ve asimilasyonla ilgili bir kampanyası söz konusuydu. DHF cemaatin dershaneler ve okullar üzerinden yayılmasını engellemek için tavır koymuştur. Burjuva medya ve cemaatin uzantısı olan Zaman Gazetesi DHF üye ve taraftarlarını hedef haline getirmiştir.

2001 yılından beri AKP Dersim üzerinden asimilasyon kampanyası yapmaya çalışıyor. Lakin sosyalistler, devrimciler buna karşı koyuş sergiledi. DHF bu sürece aktif katıldı.2011 yılında 2009 yerel seçimlerinde Dersim Belediye Başkan adayı olan Murat Kur ve dört yoldaşımız  polisin hazırladığı fezlekeyle, asılsız iddianamelerle gözaltına alınarak sözde MKP’ ye üye ve yöneticilik yaptıkları gerekçesiyle onlarca yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ardından 2012 yılında 7 DHF üyesi ile birlikte Dersim Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe’ye  açılan dava  cemaat-AKP kavgası başlamadan önce yürütüldü ve bugün aceleyle sonuçlandırıldı. Soruşturma AKP-Cemaat kavgası başlamadan önce, kurumumuzca yerelde gerçekleştirdiğimiz cemaat politikalarını hedef alan, teşhir eden kampanyalarının akabinde başlatıldı. Bugün ise AKP, Yargıtay 9. Dairesi başkanı ve bu soruşturmanın baş sorumlusunu kendi eliyle sürdüğü halde, hukuksuzluğu yeni bir skandalla sonuçlandırdı.Bu sebeple bu karar siyasidir. Hukuksuz ve meşru olmayan bir karardır.”

“Kaypakkaya Hareketinin temsilcisi olan DHF yasal ve demokratiktir”

  Yapılan basın açıklamasında konuşan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğluysa şöyle konuştu ’“Yüzyıllardır emek-sermaye çelişkisi devam etmektedir. 1972’den beri Türkiye -Kuzey Kürdistan’da bu çelişkiyi derinleştiren faşist düzene karşı mücadele eden Kaypakkaya Hareketinin temsilcisi olan DHF yasal ve demokratiktir. 2009’dan buna faşist saldırılara göğüs geren DHF bugün de bu saldırıları boşa çıkaracaktır. Biz bu saldırıları bertaraf edeceğimiz gibi kurumlaşarak mücadelemize devam edeceğiz. Demokratik haklar mücadelemizi derinleştirerek büyüteceğiz.”

“DHD asimilasyona ve yozlaşmaya karşı  cemaat- AKP  işbirliğine karşı durmuş bir dernektir”

Maçoğlu’nun ardından söz alan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel ise “Bu karar insan haklarına ve özgürlüklerine sığmamaktır. Demokratik zeminde yapılan anma ve etkinlikler nasıl oluyor da bir illegal örgüt olan MKP ile ilişkilendirilebiliyor. DHF,  tüzüğü İçişleri Bakanlığı ve illerdeki Valilik makamlarının onaylaması ile oluşan derneklerdir. Bu dernek asimilasyona ve yozlaşmaya karşı  cemaat- AKP  işbirliğine karşı durmuş bir dernektir. Ülke genelinde polisin sudan sebeplerle hazırladığı fezlekelerle tutuklanarak cezaevine konan onlarca Demokratik Haklar Federasyonu üyesine onlarca yıl ceza verildi.  Şahsım ve başkanlığım adına alınan bu kararıkınıyorum”

 

Önceki İçerik149. F oturmasında Mehmet Yamaç’a özgürlük istendi
Sonraki İçerikFatsa halkı siyanürlü altın madenine ‘hayır’ dedi