DKH’den sınırda basın açıklaması

25 Kasım’ı Suruç’ta karşılayan Demokratik Kadın Hareketi (DKH), Suruç’a bağlı Mehaser sınır köyünde basın açıklaması gerçekleştirdi

URFA (23.11.2014)-21 Kasım’da yola çıkan Demokratik Kadın Hareketi (DKH) bugün Urfa’nın Suruç’a bağlı Mehaser köyünde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ne dair bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında köy halkının yoğun katılımı dikkat çekerken, DKH sloganları ve ezgileriyle sınıra rengini taşıdı.

Kadına yönelik şiddeti, tacizi, tecavüzü ve kadın katliamlarını teşhir eden DKH şunları ifade etti: “Bizler biliyoruz ki; erkek egemen devletin yasalarında kadına yönelik şiddetin, kadın katliamlarının ve LGBTİ bireylere yönelik şiddetin bir hak olarak güvence altına alındığı ve toplumun bir bütün olarak kadın katili olmasının her türlü koşullarının yaratıldığı bu düzende kadınlara müjde olarak sunulan, ‘Kadın İstihdam Paketi’yle kadın katliamları yasalarca da meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Emperyalistler tarafından kirli savaş politikalarının yürütüldüğü Kürdistan’da, özelde Şengal’de, Kobane’de ve Rojava’da yüzlerce kadın savaş ganimeti olarak kaçırılıp köle pazarlarında satılmıştır. Emperyalizm destekli IŞİD çetelerine karşı Kobanê, Rojava ve Şengal’de cephe cephe kendi geleceğini mücadeleyle ören ve büyüten kadınların tarihi direnişine tanıklık ediyoruz! DKH olarak dünyanın her yerinde direnen kadınları selamlıyor ve bu direniş bilinciyle 25 Kasım çalışmalarında, şiddetin her türlüsüne maruz bırakılan, yaşam hakkı tanınmayan, emperyalist savaş politikalarıyla köle pazarlarında satılan, tecavüze uğrayan, katledilen Êzidi, Şengalli, Rojavalı, Kobanêli ve bütün Ortadoğulu kadınların yaşadığı vahşeti ve bu vahşete karşı mücadele eden kadınların çetin direnişlerini sahipleniyor ve mücadele çağrısı yapıyoruz!

Bulunduğumuz her alanda, atölyede, sokakta ve okulda kadınların insanca yaşam hakkı için örgütlenme çağrısıyla, direnen kadınların bilincini kuşanarak;

Deniz Fırat, Arin Mirxan, Reyhaneh Jabbari, Kader Ortakaya ve sınıf mücadelesinde yitirdiğimiz bütün kadınların şahsında 25 Kasım’ı Suruç’ta karşılıyoruz. Ve bulunduğumuz her yerde alanlarda olacağız!”

Eylemde sık sık “Cinsel ulusal sınıfsal sömürüye son” , “Biji berxwedana jiyan” sloganları atıldı.

Basın açıklamasının ardından aralarında DKH’nin de bulunduğu kitle insan zinciri oluşturdu. Oluşturulan insan zinciri halaylarla son buldu.

Önceki İçerikDersim yoğun abluka altında!
Sonraki İçerikDersim’de eylemcilere polis saldırısı