DKH: Kadınsın direnensin ses ver!

Demokratik Kadın Hareketi (DKH), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nü Suruç’ta karşılayacağını belirten bir açıklama yayınladı. Bu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (07.11.2014)- “Kadına yönelik şiddet ve cinsel şiddeti, tacizi ve kadın katliamlarını meşrulaştıran emperyalist düzenin yasalarıyla her yıl yüzlerce kadının katli gerçekleştiriliyor. Kadın katillerinin ‘öldürme hakları’ yasalarla da teminat altına alınıyor. 6 Kasım’da Kayseri’de Firdevs Vanlı boşanmak istediği Fatih Vanlı tarafından ‘öldürme hakkımı kullandım’ denilerek katledildi. 25 Ekim’de, İran’da, Reyhaneh Jabbari, kendisine tecavüz etmeye çalışan Sarbandi’yi öldürdüğü için idam edildi. Katliam geleneğine dayanan erkek egemen sistem aynı zamanda kadının yaşam alanını da her geçen gün sınırlandırırken; kadınları esnek, güvencesiz, düşük ücretli işlere sevk edip cinsiyetçi iş bölümünü pekiştiren düzen, Isparta’da 18 tarım işçisi kadının katline yol açmıştır. LGBTİ bireylerine dönük nefret cinayetleri ve cinsiyetçi ayrımcılık, polis-devlet politikasının bir parçası olarak bugün en canlı haliyle karşımızda duruyor. Bizler biliyoruz ki; erkek egemen devletin yasalarında kadına yönelik şiddetin, kadın katliamlarının ve LGBTİ bireylere yönelik şiddetin bir hak olarak güvence altına alındığı ve toplumun bir bütün olarak kadın katili olmasının her türlü koşullarının yaratıldığı bu düzende kadınlara müjde olarak sunulan, ‘Kadın İstihdam Paketi’yle kadın katliamları yasalarca da meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Emperyalistler tarafından kirli savaş politikalarının yürütüldüğü Kürdistan’da, özelde Şengal’de, Kobane’de ve Rojava’da yüzlerce kadın savaş ganimeti olarak kaçırılıp köle pazarlarında satılmıştır. Emperyalizm destekli IŞİD çetelerine karşı Kobanê, Rojava ve Şengal’de cephe cephe kendi geleceğini mücadeleyle ören ve büyüten kadınların tarihi direnişine tanıklık ediyoruz! DKH (Demokratik Kadın Hareketi) olarak dünyanın her yerinde direnen kadınları selamlıyor ve bu direniş bilinciyle 25 Kasım çalışmalarında, şiddetin her türlüsüne maruz bırakılan, yaşam hakkı tanınmayan, emperyalist savaş politikalarıyla köle pazarlarında satılan, tecavüze uğrayan, katledilen Êzidi, Şengalli, Rojavalı, Kobanêli ve bütün Ortadoğulu kadınların yaşadığı vahşeti ve bu vahşete karşı mücadele eden kadınların çetin direnişlerini sahipleniyor ve mücadele çağrısı yapıyoruz!

Bulunduğumuz her alanda, atölyede, sokakta ve okulda kadınların insanca yaşam hakkı için örgütlenme çağrısıyla, direnen kadınların bilincini kuşanarak;

Deniz Fırat, Arin Mirxan, Reyhaneh Jabbari, Kader Ortakaya ve sınıf mücadelesinde yitirdiğimiz bütün kadınların şahsında 25 Kasım’ı Suruç’ta karşılayacağız. Ve bulunduğumuz her yerde alanlarda olacağız!

Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son!

Biji berxwedana jinan!

Yaşasın kadınların mücadelesi!”

Önceki İçerikAnkara’da YÖK protestosuna polis saldırısı
Sonraki İçerikDKH: Kader Ortakaya ölümsüzdür!