DKH ‘Zorunlu göç’ paneli düzenledi

DKH, başlattığı kampanya kapsamında YÇKM’de “Zorunlu göç/ Yerinden edinme ve ev; evin kaybı” başlıklı panel düzenlendi

İSTANBUL (29.05.2016) – Demokratik Kadın Hareketi (DKH) “Zorunlu göç/ Yerinden edinme ve ev; evin kaybı” başlıklı panel düzenlendi.

DKH, kısa bir süre önce başlattığı “Erkeğin iktidarı her yerde, kadının direnişi her yerde” isimli kampanya kapsamında bir panel düzenledi. Saat 15.00’da İstanbul Okmeydanı’nda bulunan Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nde (YÇKM) düzenlenen panelde Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nden Ayşe Çelikbilek ve DKH temsilcisi Kıvılcım Arat konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşmasında klinik psikolog olarak çalıştığını belirten Çelikbilek, özellikle Suriye’den savaş dolayısıyla göçmek zorunda kalanlara değindi ve göçmen kadınların ülkemizde karşılaştığı sorunları dile getirdi. Geçici koruma belgesi verilmesine karşın uygulamada göçmen kadınların sağlık, eğitim ve güvenlik gibi haklardan yararlanamadığını belirten Çelikbilek, “Yasal olarak belge veriliyor ancak uygulama evde bulunan erkeğe bakıyor” dedi.

Göçmen kadınların iş piyasasına dahil olmak noktasında da yasal olarak erişimlerinin olduğunu belirten Çelikbilek, “Evdeki erkek, toplum baskısı, taciz ve tecavüz nedeniyle kadınların çalışma şansıda uygulamada ellerinden alınıyor” ifadelerine yer verdi.

Trans kadınların ise yasal olarak dahi bu haklara erişimlerinin çok zor olduğunu söyleyen Çelikbilek, sayıların çok fazla olduğunu ortak mücadelenin ve ortak çalışmalar yapılmasının gerektiğini vurguladı.

‘Kadınlarda travmalar 30 yıldır devam ediyor’

Panelde ikinci olarak konuşan DKH temsilcisi Kıvılcım Arat ise, evini kaybeden kadınların aynı zamanda toplumla kurdukları ilişkileri ve günlük yaşamlarını da kaybettiklerini vurguladı. Kürt zorunlu göçüne değinin Arat, “Silah zoruyla başlayan zorunlu göçler için ilk olarak 90’ları gösterebiliriz. 90’larda köyleri yakılan, yıkılanlar devlet güçlerinin zoruyla göç ettiler. Kürt zorunlu göçünde ev aynı zamanda ‘yurt’, ‘vatana’ tekabül ediyordu” dedi.

Kadınların zorunlu göçe dair bahislerinde hep ev teması bulunduğu söyleyen Arat, “Bunun nedeni devletin baskısıyla sürekli olarak evde ya da evin yakınında karşılaşmış olmalarıdır” dedi.

Arat konuşmasında son olarak şu ifadelere yer verdi; “90’larda başlayan zorunlu göçten bu yana neredeyse 30 yıl geçti. Ancak buna karşın kadınlarda bu travmalar hala devam ediyor”

Panel soru-cevap kısmıyla son buldu.

Önceki İçerikDHF: “Gezi/Haziran Ayaklanması geleceğe umut taşıyor”
Sonraki İçerikTarihsel Miras Kaypakkaya Sempozyumu Dersim’de tamamlandı