‘Dünden bugüne Esintiler’ etkinliği gerçekleştirildi (Foto-Haber)

Onur Toplumsal Tarih ve Kültür Vakfı, Kadıköy’de bulunan Caferağa Spor Salonu’nda tanışma etkinliği düzenledi. Gecede birçok isim sahne aldı

HABER MERKEZİ (24.05.2015) – Onur Toplumsal Tarih ve Kültür Vakfı ‘Dünden bugüne esintiler 2015’ adıyla bir tanışma etkinliği düzenlendi.

Caferağa Spor Salonu’nda saat 17.00’de başlayan etkinlik, 23.00’e kadar devam etti. Etkinliğe birçok sanatçının yanı sıra HDP ve DHF ittifakı İstanbul 1. bölge milletvekili adayı Erdal Ataş, Dersim Ovacık Belediyesi Başkanı Fatih Maçoğlu ve SDP Genel Başkanı Ufuk Göllü’de katıldı.

Gecede sahne alan Agire Jiyan konuşmasında Rojava’da direnenlere selam gönderirken, Arin’in, Suphi’nin, Kader’in mücadelesini devam ettireceklerini vurguladı. Ayrıca “Hala Kobanê’de IŞİD’e, emperyalizme karşı savaşan devrimcileri ve devrim için mücadele eden tüm halkları selamlıyorum” dedi.

Gecede İbrahim Kaypakkaya sinevizyon gösterimi yapılırken, Emekçi’de geceye mesaj gönderdi.

‘Onur Vakfı devrimcilerin, ilericilerin, aydınların ortak evidir’

Onur Vakfı Başkanı Ahmet Cihan ise yaptığı konuşmada; “Bu ülkenin onurlu evlatları dünde yok ediliyordu bugünde yok ediliyorlar. Bu etkinliğin anlamı budur. Ama dünden farklı olarak artık katliamlarını gizleyemiyorlar. Onur Vakfı buna dikkat çekmek istedi. Devrimcilerin, ilericilerin, aydınların ortak evi olması için kuruldu” dedi.

Geceye katılan Dersim Ovacık Belediyesi Başkanı Fatih Maçoğlu’da kısa bir konuşma yaptı. Maçoğlu konuşmasında; “Bizler sınıfımız gereği hep ezilenler, katledilenleriz. Suphi’lerle, Kaypakkaya’larla, 94’de köy boşaltmalarında, Roboskilerde hep katledilik ama ölümü hep gülümseyerek karşıladık ve gülümseyerek karşılamaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Geceye ayrıca, Demokratik Haklar Federasyonu, Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu ve Partizan’da mesaj gönderdi.

Aynı zamanda gecede, Çiğdem Taştan, Enver Çelik, Grup Mara, Mehmet Koç, Ze Tije, İsyan Ateşi’de ezgileriyle yer aldı.

Geceye gönderdiği video-mesaj ile katılan bir başka isim ise Muzaffer Oruçoğlu’ydu. Oruçoğlu mesajında; “Yaptığımız iş, soluk alışımız, bakışımız, gülümseyişimiz alternatif ve devrimci olmalıdır. Kurduğumuz bu yeni yaşamı yıkabilirler ama bu bile hoş, bunun ışıltısı bile hoş. Kızıldere neden müze olmasın, Vartinik’te neden büyük bronz yazılar yazılmasın? Yıkarlar diyorlar, yıksınlar! Karşı tarafın yıkma teşebbüsüne rağmen, yıktırmama direnişi kalıcı ve önemlidir” dedi.

Gecenin sonunda, Kadir Demir, Nurettin Güleç, Yılmaz Çelik ve Grup Munzur hep birlikte sahne aldılar. 

Önceki İçerikİlk kazanım TOFAŞ’tan
Sonraki İçerikİzmir’de yüz binler HDP mitinginde buluştu