Ege Üniversitesi öğrencileri adliyede

Özel harekat polislerinin Ege Üniversitesine yaptığı baskında gözaltına alınan aralarında 3 DGH’linin de bulunduğu 38 üniversite öğrencisi Yaşasın Ege direnişimiz “ sloganlarıyla bugün adliyeye çıkarıldı

İZMİR (25.05.2014)- Bilindiği gibiCanan Kulaksız şenliğinde çadır açıp, Soma katliamını protesto etmek amacıyla Ege Üniversitesi öğrencileri, Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü ek binayı işgal etmiş ve Ege Üniversitesi Boykot Komitesi yaptığı açıklamada taleplerini sıralayarak, Soma’nın katliam olduğunun kabul edilmesini ve okuldaki polis baskısının son bulmasını istediklerini ifade etmişti.

Öğrencilerin taleplerini rektörlüğe ilettiği günün akşamı 23 Mayıs gecesi saat 01.00’de Özel Harekat polisleri üniversiteye helikopterle baskın yaparak aralarında 3 DGH’linin de bulunduğu 38 öğrenciyi yoğun biber gazı kullanıp darp ederek gözaltına almıştı. Polis saldırısı sırasında çok sayıda öğrenci yaralanırken bir öğrenciyse bacağı kırıldığı için hastaneye kaldırılmıştı.

Öğrenciler adliyede

38 öğrenci polisin ek gözaltı süresi istemesi sebebiyle ancak bugün savcılık sorgusu için adliyeye çıkarılabildi. Adliye önünde öğrencilerin  yakınlarının ve aralarında DHF’nin de bulunduğu devrimci demokratik kurumların bekleyişi sürerken  Adliyeye getirilen öğrenciler “Baskılar,gözaltılar,tutuklamalar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın Ege direnişimiz” sloganlarıyla polis saldırılarını protesto etti.

 

Önceki İçerikAleviler “Artık yeter” dedi!(foto haber)
Sonraki İçerikKadıköy’de Emekçiler taşeronlaşmaya karşı alanlara çıktı