Elif’in mücadelesi sürüyor

Gezi Direnişi sıranda gözaltına alınarak tutuklanan ve gardiyanlar tarafından ‘ince arama’ adı altına zorla çıplak arama işkencesine maruz bırakılan Yeni Demokrat Kadın (YDK) üyesi Elif Kaya’nın 1 aylık görüş cezasına karşı açmış olduğu dava 11 Eylül’e ertelendi

HABER MERKEZİ (04.09.2013)- Gezi Parkı Direnişi eylemlerinin İzmir ayağında Haziran ayında gözaltına alınarak tutuklanan Elif Kaya hapishanede gardiyanlar tarafından ‘ince arama’ adı altında zorla çıplak aramaya tabi tutularak işkence edilmişti. Ancak alışık olduğumuz üzere gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunan Elif’e  “üst araması yaptırmadı” gerekçesiyle bir aylık görüş ‘cezası’ verilmişti.

Dün Karşıyaka Adliyesi’nde görüş yasağı uygulamasına karşı açılan mahkeme duruşması öncesinde İzmir Kadın Platformu tarafından adliye önünde bir basın açıklaması yapıldı.

“Gezi direniş sürecinde İzmir’de tutuklanıp Şakran Hapishanesi’ne götürülen ve gardiyanlar tarafından çıplak aramaya tabi tutulan, buna karşı çıktığı ve direndiği için 1 ay süreyle görüş yasağı alan arkadaşımızı merak ediyoruz” denilerek ve Şakran Hapishanesi’nde de yaşananlar karşısında devleştin üç maymunu oynaması teşhir edildi.

 Mahkeme esnasında Adliye önünde bekleyen kitle “Diren Elif, Seninleyiz”, “Gezi Tutsakları Onurumuzdur”, “Gezi Tutsakları Serbest Bırakılsın” sloganlarıyla Elif’e destek verdi.

Mahkeme sonrasında adliye önünde açıklama yapan Elif Kaya’nın avukatı duruşmanın 11 Eylül’e ertelendiğini belirterek müvekkiline yapılan çıplak aramanın bir işkence olduğunu, bu durumda yargılanacak olanın müvekkili Elif Kaya’nın değil bu işkenceyi yapanlar olduğunu belirtti. Avukatın ardından Elif  Kaya’nın ablası Aysel Kaya konuşarak kardeşine yapılan cinsel tacizin, hapishanelerde yıllardan beri yapıldığı ve devletin kadın bedenine yönelik sistemli saldırılardan biri olduğunu vurguladı. Gezi Tutsağı olan kardeşleri Elif Kaya ve İbrahim Kaya’nın savunduklarının yanında olduğunu belirten Aysel Kaya Gezi’nin herkesi 10 Eylül’de Bayraklı Adliyesi’nde Gezi Tutsakları’nın ilk mahkemesine destek olmaya çağırdı.

“Diren Elif seninleyiz”

Öte yandan YDK’lı kadınlar İstanbul’da da Elif Kaya için eylem yaptılar. YDK Elif Kaya’nın Aliağa- Şakran Kadın Hapishanesi’ne yaşadığı taciz ve şiddete karşı Galatasaray Lisesi önünde bir oturma eylemi yaptı. Elif’in fotoğrafının bulunduğu maskeler takarak “Tacizci devlet hesap verecek”, “Diren Elif, seninleyiz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını atan kadınlar oturma eyleminin ardından bir basın açıklaması yaptı.

YDK adına yapılan basın açıklamasında devletin Gezi direnişi sırasında önemli bir rol oynayan kadınlara yönelik uyguladığı baskı ve şiddete değinilerek “Bu baskı mekanizmaları, söz konusu kadınlar olduğunda elbette en çok da cinsel taciz ve tecavüz vakalarıyla yaşam buldu/buluyor” dendi.

Açıklamanın ardından Elif’in hapishaneden gönderdiği mektup okundu. Elif mektubunda burjuva-feodal medyanın tutumuna dair “Burjuva medya çok farklı bir şey beklemiyordum zaten beklememekte gerekir” derken direnişe dair de şunları söylüyor  “Olanaklar sınırlı da olsa bizde buradan sesimizi ulaştırmaya çalışıyoruz, bizi burada yalnız bırakmayan herkese. Biz de burada hala slogan atıyoruz her gün; “Her yer Taksim, her yer direniş” diyoruz. Yani Gezi ruhunu hapishanelerde taşıyoruz”.  Mektubun okunmasıyla oturma eylemi sonlandırıldı.

 

 

Önceki İçerikAbdullah Kalay için Taksim’deyiz
Sonraki İçerikDHF: Abdullah Kalay’a özgürlük!