Erdal Ataş’tan kadın tutsaklarla ilgili soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, kadın tutsaklar Aysel Koç, Sevinç Sönmez, Alev Yarar, Evrim Konak ve Bahar Demir ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması üzerine soru önergesi verdi

HABER MERKEZİ (07.03.2016) – Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, kadın tutsaklar Aysel Koç, Sevinç Sönmez, Alev Yarar, Evrim Konak ve Bahar Demir ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması üzerine soru önergesi verdi.

Kadın tutsaklarla ilgili verilen önergede şu ifadelere yer verildi;

 “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde koruma altına alınmış temel insan haklarını Türkiye Cumhuriyeti Devleti de kabul etmiştir. Son günlerde Türkiye hapishanelerindeki politik kadın tutuklular üzerinde kolluk güçlerinin baskıları artmıştır. Hapishanelerdeki politik kadın tutukluların demokratik haklarını kullanması engellenmektedir. Tıbbi tedavileri sırasında kelepçe dayatmasından sürgünlere, iletişim cezalarından disiplin cezalarına birçok ‘cezai’ işlem özelde kadın tutukluların genelde ise tüm politik tutukluların maruz kaldığı baskılardan sadece birkaçıdır.

Kasım 2015 tarihlerinde Elazığ E Tipi Hapishanesi’nde bulunan Sevinç Sönmez, Bahar Demir, Aysel Koç ve Alev Yarar’ın avukatlarından alınan bilgiye ve basında yer alan haberlere göre, kadın tutuklular hiçbir gerekçe gösterilmeksizin ve talepleri dışında farklı hapishanelere zorla sevk edilmiştir. Dört kadın tutuklu sevk sırasında gardiyan ve jandarmaların şiddetine uğramışlardır. Yine basında yer alan haberlere göre; Aralık 2015 tarihlerinde Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan kadın tutuklular 10 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşen Ankara Katliamı’nı sloganlarla protesto ettikleri gerekçesiyle adliyeye götürüldükleri sırada hapishane ikinci müdürü denetimindeki gardiyan ve jandarmaların saldırısına uğramış; su, yiyecek, kitap gibi temel insan hakkı olan gereksinimlerini karşılamaları engellenmiştir. Bu durumu kabul etmeyen kadın tutuklular yerlerde sürüklenerek zorla tekrar hücrelerine götürülmüşlerdir. Avukatlardan alınan bilgiye göre, Şubat 2016 tarihlerinde de Gebze M Tipi Kapalı Kadın Hapishanesi‘nde bulunan Evrim Konak diş muayenesi için götürüldüğü hastanede ring aracından inerken “Cizre’de Ölen İnsanlığımızdır!” şeklinde slogan attığı için askerler tarafından darp edilmiştir.  Sonrasında Evrim Konak, sürüklenerek doktora götürülmüş, doktorun kelepçenin çıkarılmasını istemesine rağmen, kolluk kuvvetleri keyfi bir şekilde doktoru baskı altına alarak doktorun talebini geri çekmesine neden olmuştur. Kelepçeli tedavinin bir işkence yönetimi ve insan hakkı ihlali olduğunu, kelepçelerinin açılmasını talep eden Evrim Konak yine darp edilerek ve yerde sürüklenerek tedavisi gerçekleştirilmeden hapishaneye götürülmüştür.

Bu bağlamda;

  1. 2002 yılından bu güne siyasi gerekçelerle kaç kadın tutuklanmış, kaçı hüküm almıştır?
  2. 2002-2016 yılları arasında işkence, keyfi uygulama, taciz vb. nedenlerle kaç kadın tutuklu, hapishanelerde görevli kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştur?
  3. Hapishanelerde kadın tutuklulara yönelik keyfi uygulamalar, işkence, taciz,  zorla sevk iddialarıyla ilgili, hapishane yetkilileri hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa, ilgili personel hakkında hangi yasal işlemler yapılmış, hangi yaptırımlar uygulanmıştır, kaçı ceza almıştır?
  4. Özelde kadın tutuklular genelde ise politik tüm tutuklulara yönelik son dönemlerde artan baskının medyada ‘Çöktürme Planı’ olarak bilinen iç savaş planıyla ilgisi var mıdır?
  5. Hapishanelerde görevli kamu personelleri için insan hakları, davranış bilimleri ve çalışma etikleriyle ilgili eğitimler verilmekte midir? Verildiyse bu eğitimlerin içeriği ve nitelikleri nelerdir? 2002-2016 yılları arasında kaç hapishane görevlisine bu eğitimler verilmiştir?”
Önceki İçerikAltın tepsi iktidarından Cizîr, Sûr ve Gazi’deki kan kızıl faşizme giden yol
Sonraki İçerik“Kadının rengini yansıtacak bir döneme hazırlanıyoruz”