Erdoğan’a Viyana’da kitlesel protesto

Başbakan Erdoğan, Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu (ADHF)’nun da bileşenleri arasında olduğu Avusturya Güç Birliği’nin organize ettiği kitlesel yürüyüşle protestolarla karşılandı

VİYANA (20.06.2014)–  Avusturya ziyaret eden Başbakan Erdoğan, başta göçmen örgütleri olmak üzere birçok kurumun katılımıyla düzenlenen kitlesel protesto yürüyüşü ve mitingle karşılandı. Saat 15.00’de kortejler oluşturarak yürüyen kitleye, çeşitli toplumsal kesimlerden kitlesel katılım gösterildi.  

Faşist, eli kanlı TC başbakanının konuşmasını yapacağı salona çok yakın bir yere kadar yürüyen kitle, alanda bir araya gelerek protesto eylemine devam etti. Oluşturulan sahnedeki program sırasında, katılımcı kurumların temsilcileri konuşmalar yaptı. Müzik dinletisiyle devam eden eylemde, atılan sloganlarla kitle AKP faşizmi ile Başbakan Erdoğan’a öfkesini gösterdi. 

“Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil Erdoğan”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Yaşaşın halkların kardeşliği” sloganlarını Almanca olarak coşkulu bir şekilde atan kitle eyleme devam etti.  

AKP’nin yönlendirdiği sivil faşistlerden provokasyon

Ara sokaklardan gelen AKP’nin yönlendirdiği sivil faşistler tarafından dağılan kitleye yönelik provokasyon düzenlendi. Kitlenin bir bölümü otobüslere bulunduğu yere giderken, aralarında ADHF, ATİGF, FEYKOM gibi kurumların da yer aldığı kitleye, AKP’nin yönlendirdiği sivil faşistler saldırdı. Kitlenin karşılık vermesiyle birlikte çatışma başladı. 

AKP’li faşistler geri püskürtülürken, Avusturya polisinin sert saldırısı sonucu gerek AKP’nin yönlendirdiği sivil faşistlerden gerekse de devrimci demokratik kurumlardan yaralananlar oldu. Avusturya polisi yaşanan arbede sırasında aralarında bir ADHF aktivistinin de bulunduğu 4 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltıların ardından kitle kısa süren bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Kitle temsilcilerinin yaptığı görüşmede gözaltındaki aktivistlerin durumuna dair bilgiler alınarak otobüslerle alandan uzaklaşıldı.  

Önceki İçerikMuhalefetin köşk patinajları
Sonraki İçerik5. Trans Onur Yürüyüşü’ne çağrı