Festivalin Pertek Programı sona erdi

“Kültürel ve Ekolojik Kırıma Hayır! Diren Dersim” şiarıyla düzenlenen 13. Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin Pertek Programı halkın yoğun ilgisi ve katılımıyla sona erdi

DERSİM(27.07.2013)- Festivalin 1.günü olan 26 Temmuz’da 08.30’da Pertek Feribot İskelesi’nden gelenlerin karşılanmasıyla festival programı başladı. Saat 10.00’da Belediye Binası önünde Y.Ç.K.M. Folklor Ekibi’nin düzenlediği gösteri halkın yoğun ilgisiyle karşılandı.

19.00’da Şelale Çay Bahçesi’nde gerçekleşen konser programıyla Pertek halkı festivalin 1.gününü geride bıraktı. Konserde Doğan Çelik, Müptela-i Gam, Murat Ateş, Mehmet Ekici, Mehmet Şerif (Klarnet) ve Şehmuz Çeçen (Udi solist), Zeynel Demir, Zele Mele sahnede yer  aldı.

 “Bölgesel gelişmeler, çözüm süreci ve demokratikleşme” paneli

Festivalin 2.günü Çınar Altı’nda saat 16.00’da bölgede yaşanan son gelişmelerin ve “barış” süreciyle demokratikleşme meselesinin tartışıldığı bir panel düzenlendi. Panelde BDP, EMEP, ESP ve ÖDP’den katılımcılar konuşurken birçok Pertekli de soruları ve yorumlarıyla tartışmalara katıldı.

Panelin başında Moderatör Haydar Ber, Suriye Kürdistanı (Rojava) ve Ortadoğu’daki gelişmelerden son 30 yıllık süreçte devlet tarafından gerçekleştirilen köy boşaltmalarının çözümüne, bölgenin ekonomik olarak kalkınmasından yine bölgede yapılan karakol/kalekol/HES’lere kadar birçok konudan bahsederek katılımcılara ve tartışmalara perspektif sundu.

Panel Paris’te katledilen kadınlara atfedildi

Ayrıca gerçekleştirilen panel geçtiğimiz aylarda Fransa’da katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Söylemez ve Gezi direnişi sırasında devlet tarafından katledilenlere atfedildi.

Panelde ilk olarak söz alan ESP MYK üyesi Ziya Ulusoy Suriye Kürdistanı’ndaki gelişmeleri kastederek yaşanan demokratikleşme sürecinin sadece Suriye’yi değil Kürtler, Türkler, Araplar gibi bölgedeki birçok dinamiği etkileyeceği ve Suriye’deki Kürt hareketinin gerici savaşı sürdüren iki taraftan birini seçmediği üçüncü bir yolu seçtiğini belirtti. Hâlihazırda devam eden “barış” sürecinde şovenizmin kırılacağını beklediklerini belirten Ulusoy, Gezi direnişiyle bağlantı kurarak; “Türk halkımızdan bir yükseliş bekliyorduk. Beklediğimizden erken oldu. Çözüm sürecinin buna imkân sağladığını teslim etmemiz gerekir.” dedi. ÖDPMYK üyesi Dersim Gül Ortadoğu’daki dengeler ve Suriye Kürdistanı’ndaki gelişmelerin AKP’yi Kürt ulusal sorunu noktasında bir şey yapmaya zorladığını vurguladı. Gezi direnişine de değinen Gül, ÖDP de dâhil hiçbir örgütün bu süreçte değişmeden ilerleyemeyeceğine değinerek; “ulusalcılık” “Alevicilik” “Kürtçülük” gibi kavramların kitleler tarafından aşıldığını söyledi. Ulusal Hareket’in Gezi sürecindeki duruşunu da eleştiren Gül, BDP’nin müzakerenin diğer tarafı olan AKP’nin süreç sonunda elinin zayıflamasından çekindiği için direnişe aktif bir şekilde katılmadığını belirtti.

Gül’ün ardından söz alan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Ayber ise Türkiye’deki temel meselelerin farklı inançların, dinlerin özgürlüğü olarak laiklik ve Kürtlerle bütün farklı milliyetlerin inkârı üzerine kurulu devlet anlayışı olduğunu ifade etti. Devletin kendi isteğiyle değil mecbur kaldığı için soruna eğildiğini belirten Ayber, devletin sürece “en azanasıl hallederim”anlayışıyla yaklaştığını vurguladı. Katılımcılardan en son söz alan BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, 1990’lardan itibaren gelişen Kürt Ulusal Hareketi’nin dünyanın birçok yerindeki Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin deneyimlerinden öğrendiği ama onları “devletlerin adalet, özgürlük getiremeyeceği; bunların devletsiz sağlanacağı”paradigmasıyla aştığını vurguladı. AKP’nin devletin Kemalist militarist Kürt inkârcılığını sürdürdüğünü belirten Çelik şunları ekledi: “Kürt Özgürlük Hareketi bir şeyi başardı; demokratik ortak vatanda demokratik ulus ilkelerine bağlı olarak yaşamak.”Ayrıca müzakere sürecini hatırlatan Çelik; “Henüz çözümü, barışı konuşmuyoruz. Sürecin birinci kilometresindeyiz. Daha kırk küsür kilometremiz var.” dedi.

DHF’den yürüyüş çağrısı

Festival kapsamında Pertek’teki çalışmalarını sürdüren DHF çalışanları konser alanında stant çalışması, yaygın bildiri dağıtımı ve Halkın Günlüğü Gazetesi dağıtımı yaptı. Çalışmalar sırasında 28 Temmuz günü saat 17.00’de Dersim Merkez’de Seyit Rıza Heykeli önünde gerçekleştirilecek, “Cemaatleşmeye, karakollaşmaya, yozlaşmaya ve tutuklamalara karşı” yapılacak olan yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

Festival müzik dinletileriyle sona erdi

Festival programı yüzlerce Perteklinin katılımıyla Şelale Çay Bahçesi’nde saat 19.00’da başlayan müzik dinletileriyle sona erdi .Etkinlikte Ahmet Aslan ve Music Generations, Şafaklı Ayşe ve Suavi sahneye çıkarak ezgilerini halkla paylaştı.

 

Önceki İçerikMazgirt’te festival coşkusu (Foto Haber)
Sonraki İçerikHozat’ta Grup Munzur coşkusu (Foto Haber)