Fransız Maoistler DHF ile röportaj gerçekleştirdi

Fransız Maoistler DHF ile bir röportaj gerçekleştirerek genel duruma ve DHF’nin siyasal hattına yönelik bilgiler alarak tartışmalar yürüttüler.Yapılan röportaj fransa’da maoistlerin gazetesinde yayınlanacaktır

HABER MERKEZİ (30.08.2015)- Fransa komünist Partisi Maoist (FKPM) bir dizi görüşme ve politik faaliyetten dolayı Türkiye-kuzey Kürdistan’a geldi. Suruç katliamı dolayısı ile önce ESP’yi ziyaret eden FKPM üyeleri daha sonra ise yine Suruç katliamında yaralanan SGDF üyelerini hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun ve dayanışma duygularını paylaştılar.

Çalışmalarına devam eden FKPM üyeleri 29 Ağustos günü ise DHF ile bir röportaj gerçekleştirdiler. Dünya, Ortadoğu ve Türkiye-Kuzey Kürdistan’daki güncel siyasal gelişmeler üzerine verimli tartışmaların ve paylaşımların olduğu görüşmede şu konu başlıkları üzerinden DHF ile röportaj gerçekleştirildi.

Türkiye-Kuzey Kürdistan’ın sosyo ekonomik yapısı, DHF’nin program ve çözüm perspektifi, DHF’nin örgütlenme ilkeleri ve çalışma tarzı, HDP ile neden İttifak yapıldığı, Suruç katliamı ve devamında devam eden savaş konsepti, Genel saldırılar denkleminde DHF’ye yönelik gerçekleştirilen saldırılar , Kürdistan sorununa dair çözüm perspektifi ve Uluslar arası dayanışma ve mücadele gibi önemli konularda fikir alış verişinde bulunuldu. Bu temel soruların tümüne DHF temsilcileri kendi program ve çözüm perspektifleri doğrultusunda oldukça kapsamlı açıklamalar yaparak cevap oldular. Keza yine önümüzdekisürece dair DHF’nin dönemsel ve uzun vadeli palanlamaları hakkındada kapsamlı değerlendirmeler yapıldı. Oldukça verimli geçen toplantıda son olarak FKPM üyeleri genel duruma ilişkin özet olarak kendi yaklaşımlarını anlattılar.

Genel durumu özet olarak şu biçimde ifade ettiler;

‘’Kapitalizm yeni bir kriz dönemine girmiştir ve bundan kaynaklı Avrupa’da dahil dünya genelinde çelişkiler keskinleşmektedir. Suriye savaşı bu krizin ve çelişkilerin somut durumunu çok açık ifadesidir.Suriye savaşı emperyalist blokların kapışma alanlarından biridir. Avrupa’dada ekonomik krizin giderek derinleştiğini ve bunun faturasının işçi sınıfına çıkarıldığını belirttiler.İşçilerin yaşam standartlarının gittikçe düştüğünü, orta sınıfın yoksullaştığını belirten Fransız Maoistler, Avrupa’da faşizmin yeniden yükselişe geçtiğnin altını çizdiler. SYRZA örneğinde olduğu gibi reformizmin iflas ettiğini belirttiler. Avrupada gelişmekte olan faşizm ideolojisinin proletarya ve emekçiler içierisibde dekarşılık bulduğunu belirttiler.Hindistan, Filipinler ve Türkiye-kuzey Kürdistan başta olmak üzere dünyanının degişik yerlerindeki halk savaşları ile enternasyonal dayanışmaının çok önemli olduğunun altını çizen Fransız Maoistler, Uluslarası devrimci bir merkezin yaratılması noktasında DHF gibi düşündüklerin ve çok önemli olduğunu belirttiler.

Fransız Maoistler,  Fransa’da iki maoist grubun bulunduğunu bunlarla birlikte hareket ettiklerini ve bir süre önce kuruluş kongresi gerçekleştirerek birlik yaptıklarını belirttiler. Devamında ise Kasım ayında  yapacakları bir kongre ile birlik ve yeni sürece daha kapsamlı gireceklerinin altını çizdiler. Esas görevlerinin Avrupa’da güçlü bir devrim hareketi yaratmak olduğunu belirttiler.’’

Yapılan toplantı ve röportaj dayanışma ve birlikte mücadele hattının dahada geliştirilmesi beyanları ile yoldaşlık ilişkiler çerçevesinde sona erdi.

Önceki İçerikYargılanan DHF’ lilerin iddianamesi ve mahkeme tarihi belli oldu
Sonraki İçerikGerçek barış halkların savaşıyla gelecektir