Gazeteci Deniz Fırat IŞİD saldırısında yaşamını yitirdi

Sterk TV, Med NUÇE, Ronahi ve Fırat Haber Ajansı’na muhabirlik yapan gazeteci Deniz Fırat dün IŞİD’in Maxmur’a yaptığı saldırılarda yaşamını yitirdi. Fırat yarın memleketi Van’da toprağa verilecek

HABER MERKEZİ (09.08.2014)- HPG/YJA STAR gerillalarıyla Maxmur’a saldıran IŞİD çeteleri arasındaki çatışmalar sürerken, IŞİD’in dün Maxmur mülteci kampına yönelik  saldırılarında gazeteci Deniz Fırat hayatını kaybetti. IŞİD çetelerinin attığı havan topu mermisi parçasının kalbinin üzerine isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Fırat bölgede Sterk TV, Med NUÇE, Ronahi ve Fırat Haber Ajansı’na muhabirlik yapıyordu.

Fırat’ın katledilmesinin ardından bir açıklama yapan  ANF, “Hangi koşulda olursa olsun basın çalışanlarının gözetilmesi ve korunması gerekiyor” dedi. ANF, Deniz’in Maxmur’daki çatışmaları yansıtan temel kaynaklarından biri olduğunu belirterek, “Kural dışı, çok cesur, istisna bir gazeteciydi” dedi.

“Ben kameramla savaşırım siz gidin”

Fırat ile birlikte Maxmur kampında olan ve bölgedeki gelişmeleri takip eden İMC TV Editörü Zekine Türkeri Fırat’ın kampı terk etmek yerine cephede yaşananları takip etmeyi tercih ettiğini ve  kendisine “Ben kameramla savaşırım siz gidin” dediğini ifade etti.

Yarın öğlen saatlerinde Silopi’ye getirilecek olan Fırat’ın cenazesi buradan doğum yeri olan Van’a götürülerek toprağa verilecek.

 

 

Önceki İçerikMaxmur’da HPG/YJA Star gerillalarıyla IŞİD arasında çatışma
Sonraki İçerikVanlı Depremzedeler seçimleri boykot ediyor