Gazi’de 17’leri anma etkinliği düzenlendi

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Gazi Örgütlülüğü, 17 Haziran 2005’te Mercan’da katledilen 17 kızıl karanfil için anma etkinliği düzenledi

İSTANBUL (16.06.2014)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Gazi Örgütlülüğü, 17 Haziran 2005’te, faşist T.C devleti tarafından Mercan’da katledilen 17 komünisti anma etkinliği düzenledi.

Etkinlik tüm devrim ve komünizm şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından DHF Temsilcisi kısa bir konuşma yaparak, 17 Haziran 2005’in tarihsel bir gün olduğunu belirterek 17’lerin katledilmesiyle burjuva basında örgütün bittiği yönünde çıkan haberlere karşı “Vartinik’ten Mercan’a bu tarih bitmez” şiarıyla 17 komünistin bıraktığı kavga bayrağının göklere çıkarıldığını söyledi.

Daha fazla cüret etmek gerekiyor

DHF Temsilcisinin konuşmasının ardından, 17 komünistin MLM ideolojisine katkıları ve işkence hanelerde komünist tavrını anlatan sine vizyon gösterimi yapıldı.

Daha sonra kavga şiirleri okundu. Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Grup Munzur, 17’lerin Türkiye-Kuzey Kürdistan’da bir manifesto olduğunu belirterek 17’lerin bıraktığı mirası ileriye taşımak için daha fazla cüret etmek gerektiğini ifade etti. Etkinlikte 17’lerin yaşamı ve mücadelesini anlatan konuşmalar yapıldı. Ardından Grup Munzur’un söylediği kavga türküleriyle etkinlik sona erdi.

Etkinlik sırasında kitle, “Mercan’da bir ses 17’ler ölmez” , “Devrim şehitleri ölümsüzdür” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarını attı. 

Önceki İçerikEthem Sarısülük Çorum’da anıldı
Sonraki İçerikBerkin Elvan vurulduğu sokakta anıldı